Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
DASK Fiyatları & Zorunlu Deprem Sigortası Teklifi

DASK Fiyatları & Zorunlu Deprem Sigortası Teklifi

DASK poliçenizi yaptırmak için hemen tıklayın, evinizi ve ailenizi güvence altına alın.

Depreme karşı alınması gereken en önemli tedbirler arasında yer alan DASK, 2011 yılından beri yürürlükte olan KHK gereğince her mülk sahibinin zorunlu olarak yaptırması gereken işlemler arasında bulunuyor. Depremin ve depreme bağlı olarak oluşabilecek pek çok afetin maddi zararını karşılayan DASK, mülk sahiplerinin deprem kaynaklı en büyük sorunlar karşısında bile maddi açıdan korunmasına olanak tanıyor.

Zorunlu Deprem sigortası

DASK Nedir?

DASK ne demek diye sorulduğu zaman bu soru şu şekilde yanıtlanabilir: kısaca DASK adıyla bilinen Zorunlu Deprem Sigortası, deprem durumunda oluşabilecek bina yıkımı, patlama, yer kayması, yangın gibi afetlerin mülkünüzde bıraktığı hasarları tazmin edebilmeniz amacıyla düzenlenen bir sigortadır. Farklı teminat bedelleri karşılığında yararlanabileceğiniz DASK ne işe yarar sorusunun yanıtı ise (DASK açılımı Doğal Afet Sigortaları Kurumu) poliçe seçenekleri dairenizi, bina kolonlarını, ortak kullanım alanlarını, merdivenleri, tavanları, tabanları ve bina sahanlıklarını güvence altına alıyor. Zorunlu bir sigorta türü olan DASK'ın düzenli olarak yenilenme şartı bulunuyor. Meskenlerinizi kiraya vermeniz, elektrik, su ve doğal gaz bağlatmanız için DASK poliçelerinizi düzenli bir şekilde güncellemeniz ve ödemelerini yapmanız gerekiyor. Zorunlu Deprem Sigortası'nın tavan değeri, devlet tarafından belirleniyor ve düzenli aralıklarla güncelleniyor. 17 Ocak 2018 tarihinde yapılan son güncellemeye göre Zorunlu Deprem Sigortası, tüm yapı tiplerinde 240.000 TL'ye kadar olan hasarları karşılıyor.

DASK ile Konut Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Zorunlu Deprem Sigortası, konutları güvence altına alması ve çeşitli hasar durumlarında zararınızı karşılaması açısından konut sigortası seçenekleriyle benzerlik gösteriyor. Konut sigortası ve DASK arasındaki temel farkı ise iki sigorta seçeneğinin kapsamları oluşturuyor. DASK, yalnızca depremin yol açtığı yıkılma, zarar görme, yangın, patlama, zemin kayması gibi durumlarda zararınızı karşılıyor ve deprem harici bir nedenle oluşan hasarlarınız, Zorunlu Deprem Sigortası kapsamına girmiyor.

Konut sigortası seçenekleri ise sebep fark etmeksizin konutunuzun gördüğü tüm hasarları ve konutunuzun içindeyken sizin ya da aile bireylerinizin karşılaşabileceği tüm kazaları kapsıyor. Pencere camı kırılmasından su baskınına, yangından heyelana, binanıza uçak çarpmasından ev içinde geçirdiğiniz küçük kazalara dek pek çok tehlike karşısında evinizi ve ailenizi güvence altına alan konut sigortası seçenekleri, evinde güven içinde yaşamak isteyen herkesin mutlaka yaptırması gereken sigorta türleri arasında bulunuyor.

DASK

DASK Neleri Kapsar?

DASK Neleri Kapsar?
Yangın
DASK Sigortası Neleri Kapsar - 2
Bina Yıkımı
DASK Sigortası Neleri Kapsar - 3
Güvenlik

DASK adıyla bilinen Zorunlu Deprem Sigortası kapsamı:

 • Deprem sonucu oluşabilecek bina yıkımını,
 • Patlama, yer kayması, yangın vb. afetler sonucu mülkünüzde meydana gelen hasarları,
 • Dairenizi, bina kolonlarını, binadaki ortak kullanım alanlarını, merdivenleri, bina sahanlıklarını, tavan ve tabanları güvence altına almayı,
 • Meskenlerinizi kiraya verme, elektrik, su ve doğalgaz bağlatma durumlarını içermektedir.

Son güncellemeye göre DASK Deprem Sigortası’nın hasar kapsamı tüm yapı tiplerinde 240.000 TL’ye kadardır. DASK kapsamı dikkate alınarak hasar gören yapınız için yetkili kişilerin incelemesi sonucu zararınız geri ödenir.

Deprem Sigortası Zorunlu Mu?

Zorunlu Deprem Sigortası, sigorta kapsamında yer alan alanlarda oluşabilecek deprem kaynaklı tüm hasarlar için geçerli olması nedeniyle depremin yol açabileceği maddi kayıpları en aza indirme amacı taşıyor. Gerçekleştiği bölgede ciddi maddi kayba neden olabilen depremlere karşı alınabilecek en etkili maddi tedbirler arasında yer alan DASK, deprem durumunda tüm yaşamınızı etkileyebilecek boyutta maddi kayıplar yaşamanızı engellerken küçük ölçekli hasar durumlarında da size destek oluyor.

DASK işlemlerini, size ait meskenlerin üst kullanım hakkından faydalanabilmek için de mutlaka düzenli olarak gerçekleştirmeniz gerekiyor. DASK ödemelerinin düzenli olarak gerçekleştirilmemesi ve olası bir ihtiyaç durumunda geçerli bir DASK poliçesinin bulunmaması, sigorta kapsamına giren haklarınızdan yararlanma şansınızı ortadan kaldırıyor ve bu nedenle mutlaka düzenli olarak Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmanız gerekiyor.

DASK'ı Ev Sahibi Mi Yaptırmalı Kiracı Mı?

Pek çok kişinin aklına ilk gelen sorulardan biri de “DASK’ı kim öder?”dir. Zorunlu Deprem Sigortası DASK’ı, ev sahibi veya kiracı yaptırabilir. Fakat her iki durumda da yaptırılan sigorta poliçesi ev sahibi adına düzenlenmektedir ve poliçede ev sahibi “sigortalı” olarak yer alır. DASK yaptırma masrafı, kişinin ev sahibi olma durumunda ev sahibinindir. Kiracının sigortaya dair herhangi bir ödeme yapma zorunluluğu yoktur.

DASK Nasıl Yapılır?

AXA Sigorta internet sitesi üzerinden veya AXA Sigorta acentesinden teklif alarak DASK sigortasını yapabilir ve poliçe sorgulayabilirsiniz. DASK yaptırmak için gerekli belgeler şunlardır:

 • Sigortalının adı, adresi, ev ve cep telefon numarası, T.C. kimlik numarası, vergi kimlik numarası (tüzel kişiler için).
 • Sigortalanacak binanın açık adresi, tapu bilgileri, inşa yılı, yapı tarzı, toplam kat sayısı, hasar durumu.
 • Meskenin metrekare cinsinden brüt yüzölçümü ve kullanım şekli.

Ayrıca DASK sigortasında taksitli ödeme yapabilirsiniz. Bu prim ödemelerini, finans kurumunuzun sunduğu taksit seçenekleriyle gerçekleştirebilirsiniz.

Zorunlu Deprem Sigortası online teklifinizi almak için tıklayın.

DASK Fiyatları & AXA Güvencesiyle Online DASK Yaptır

Tecrübesi ve güveni sayesinde AXA Sigorta, size Zorunlu Deprem Sigortası DASK için avantajlı online çözümler sunar. İnternetten DASK yaptırma avantajı ile deprem sigortanızı kolayca yapabilirsiniz.

Deprem sigortası ücreti de ev sahipleri tarafından online olarak öğrenilebilir. Bunun için AXA Sigorta’nın DASK online başvuru formunu doldurarak DASK teklifi talep etmeniz yeterlidir. Sonrasında DASK fiyatları görüntüleme ve çeşitli ödeme yöntemleri ile internet üzerinden DASK Zorunlu Deprem Sigortası işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Teklif oluşturmak ve Deprem Sigortası ücret tekliflerini incelemek için tıklayın.

Evinizin DASK sigorta primini hesaplamak için tıklayın.

DASK Teklif Al

Deprem Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Deprem sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gereken noktaların başında, alanında uzman ve deneyimli bir sigorta şirketiyle çalışmak geliyor. En güvenilir ve deneyimli sigorta şirketlerinden satın alacağınız DASK poliçeleri, rahatça ödenebilen seçenekleri ve uzman kontrolünde gerçekleşen süreçleriyle hayatınızı kolaylaştırıyor.

Deneyimli ve güvenilir bir sigorta şirketiyle birlikte çalışmak, deprem sonrasında ihtiyacınızı kolayca ve kısa sürede tahsil etmenize de yardımcı oluyor. Bu sayede deprem sonrasında herhangi bir mağduriyet yaşama ihtimaliniz ortadan kalkarken kendinizi daima güvende hissetmeniz de mümkün oluyor.

Sigortanızı güncellerken, önceki poliçenizin süresinin kesin olarak dolduğundan emin olmanız gerekiyor. Aynı konut için iki farklı Zorunlu Deprem Sigortası yaptırılmasına kanunen izin verilmiyor. Bu nedenle, eğer deprem durumunda daha yüksek miktarda tazminat almak isterseniz DASK'a ek olarak ihtiyari deprem sigortası seçeneklerine yönelmeniz gerekiyor.

DASK Hesaplama Neye Göre Yapılır?

DASK ne kadar sorusunun yanıtı bazı değişkenlere bakılarak düzenlenmektedir. Zorunlu Deprem Sigortası fiyatları ve ödenecek primler sigorta yapılacak konutun bulunduğu bölgedeki deprem riski, binanın yapı özellikleri ve konutun brüt metrekaresi olmak üzere üç ana faktöre bakılarak hesaplanıyor. Binanın yer aldığı bölgedeki deprem tehlikesi, bina yaşı ve konut metrekaresi arttıkça, DASK poliçe fiyatı da yükseliyor.

Tüm vergi ve harçlardan muaf olan DASK primleri, tek seferde ya da farklı finans kurumlarının sunduğu taksit seçenekleriyle ödenebiliyor. Prim bedelinin ödenmesi, sigortanın başlaması açısından büyük önem taşıyor. Primi ödenmemiş sigortalar, poliçeleri çıkmış olsa dahi geçerlilik kazanmıyor ve bu durumdaki sigortalar için deprem durumunda herhangi bir ödeme yapılamıyor.

DASK Hesaplama

DASK Adres Kodu Nedir?

DASK işlemlerinizi gerçekleştirirken faydalanabileceğiniz adres kodu uygulaması, konutunuzla ilgili tüm sigorta adımlarını kısa sürede ve pratik bir şekilde tamamlayabilmenize yardımcı oluyor. Türkiye'de bulunan tüm konutlar için atanan 10 haneli adres kodları, bir anlamda meskenlerin kimlik numarası gibi bir görev üstleniyor ve sigorta işlemleri esnasında hangi konutu kastettiğinizin kısa sürede anlaşılabilmesine olanak tanıyor.

Zorunlu Deprem Sigortası'nın yanı sıra pek çok sigorta türünde ve farklı işlemde kullanabileceğiniz adres kodları, doğrudan devlet tarafından atanmış olmaları sayesinde resmi bir nitelik taşıyor. Böylece evinizle ilgili pek çok evrak taşıma ve bilgi ezberleme zorunluluğunuzu ortadan kaldıran adres kodu uygulaması, dijital ortamda gerçekleştireceğiniz işlemleri de kolaylaştırıyor.

Konutunuza ait adres kodu detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Zorunlu Deprem Sigortamı Neden AXA’dan Almalıyım?

Zorunlu Deprem Sigortası yaptırırken AXA Sigorta'yı seçmeniz için pek çok sebep bulunuyor. Tarihi 1828 yılına dek uzanan AXA, yaklaşık 2 asırlık deneyimiyle sigortacılık kavramını şekillendiren ve günümüzdeki haline getiren firmalar arasında yer alıyor. Bu nedenle size DASK konusunda da en avantajlı çözümleri sunan AXA Sigorta, geniş hizmet ağıyla Türkiye genelinde faaliyet gösteriyor.

Türkiye Kalite Derneği'nin yaptığı müşteri memnuniyeti anlaşmalarında tam 4 kez Türkiye 1.'si olan AXA, ayrıca World Finance gibi uluslararası kuruluşlar tarafından da Türkiye'nin en iyi sigorta şirketi olarak kabul ediliyor. Müşteri ihtiyaçlarını en doğru şekilde belirleme konusunda uzman bir kadroya sahip olan AXA, Türkiye genelinde ideal fiyat seçeneklerine sahip olması ve her türlü sigorta seçeneğinde en etkili çözüm önerilerini sunmasıyla da Zorunlu Deprem Sigortası yaptırırken tercih edebileceğiniz en önemli firma olarak dikkat çekiyor.

Deprem Sigortası Hangi Durumları Karşılamaz?

Deprem sigortasının karşılamadığı durumlar arasında doğrudan depremden kaynaklanmayan hasarlar ilk sırada yer alıyor. Depremden önce ve farklı nedenlerle oluşmuş bina hasarları, Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında değerlendirilmiyor. Ayrıca DASK primi belirlenirken sizden istenen mesken yüzölçümü, bina lokasyonu ve bina yaşı gibi bilgilerin doğru çıkmaması durumunda da Deprem Sigortası kapsamında herhangi bir ödeme yapılmıyor.

Deprem sonucunda konutta oluşan tam hasarların karşılanmasından sonra DASK kapsamı sona eriyor. Kısmi hasarların karşılanması durumunda ise DASK geçerliliğini koruyor ve karşılanan oranda eksiliyor. Sonraki aşamalarda oluşabilecek hasarların tazmin edilmesi için ise hasar gören yapının belirlenen süre zarfında ve eksper denetiminde onarılması gerekiyor.

Yasal süre zarfında onarılmamış yapılarda oluşan yeni hasarlar, DASK devam ediyor olsa dahi sigorta kapsamı dışında kalıyor ve karşılanmıyor.

DASK Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hangi binalar ZDS kapsamında değildir?

Resmî Gazete’de 27933 sayılı olarak yayınlanan Zorunlu Deprem Sigortası Genel Şartlarının A.2 maddesine göre aşağıdaki yapılar ZDS kapsamı dışındadır.

 • Kamu kuruluşları binası olarak kullanılan binalar
 • Köy yerleşik alanları ve civarında ve mezralarda yapılan binalar
 • Tamamı ticari veya sınai amaçla kullanılan binalar
 • Projesi mevcut olmayan ve mühendislik hizmetine tabii olmamış binalar
 • Taşıyıcı sistemi olumsuz yönde etkileyecek şekilde tadil edildiği veya zayıflatıldığı tespit edilen ve ilgili mevzuata ve projeye aykırı olarak inşa edilen binalar
 • Kamu kurumları tarafından yıkılmasına karar verilen binalar ile mesken olarak kullanıma uygun olmayan, bakımsız, harap veya metruk binalar.
Neden DASK – Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmalıyım?

Türkiye, yeraltındaki fay hatları nedeniyse deprem riski yüksek ülkeler arasında yer almaktadır. Bu sebeple olası deprem anlarında meydana gelebilecek maddi hasarlara karşı evinizi güvence altına almış olursunuz. Zorunlu Deprem Sigortası, depremin sebep olabileceği; bina yıkılması, patlama, yangın, çökme gibi birçok hasarı kapsamaktadır.

İnşa halindeki konutlar için ZDS yaptırılabilir mi?

İnşaatı devam eden konutlar ZDS kapsamında değildir, bu nedenle ZDS yaptırılmasına gerek bulunmamaktadır.

İş yerleri ZDS kapsamında mıdır?

Tamamı ticari veya sınai amaçla kullanılan binalar ZDS kapsam dışında tutulmaktadır. Ancak, tamamı ticari amaçla inşa edilmemiş, geneli konut olarak kullanılan binaların (apartmanların) içerisinde bulunan ticari bölümler (ofis, dükkân, büro ve benzeri) için Zorunlu Deprem Sigortası yaptırılması gerekmektedir.

Apartmanlarda ortak alanlar için hangi teminatlar geçerlidir?

Apartmana ait temel, ana duvarlar, bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar ve benzeri ortak kullanıma ait yapılar ZDS kapsamındadır.

ZDS yapıldığına dair kontrol noktaları nelerdir?

Tapu işlemleri, elektrik ve su aboneliği işlemleri için Zorunlu Deprem Sigortası şartı aranmaktadır. Zorunlu deprem sigortanızı web sitemizden yaptırabilirsiniz.

Zorunlu Deprem Sigortası her yıl yenilenir mi?

DASK poliçelerinin süresi bir yıldır ve poliçenizin bitiş tarihinde sonra poliçenizi yenilemeniz gerekir. Poliçenizin vadesinin bitiminden itibaren 30 gün içerisinde yenilemenizi yapabilirsiniz.

ZDS poliçesi düzenletebilmek için gerekli belgeler nelerdir?

Zorunlu deprem sigortası başvurusunda, sigortayı yaptıracak kişinin ve sigortası yapılacak yerin bilgileri gerekmektedir. İnternet üzerinden de satın alma işlemi yapabilirsiniz. AXA Sigorta web sitesinden teklif oluştururken aranan bilgiler aşağıdaki gibidir.

 • Bina yapı tarzı
 • Daire kullanım tarzı
 • Toplam kat sayısı
 • Bina inşa yılı
 • Brüt m2
 • Bina hasar durumu
DASK iptal edilir mi?

Zorunlu Deprem Sigortası, yapılması mecburi sigorta türlerinden biri olduğu için iptali istisnai durumlar haricinde mümkün değildir. Bu durumlar;

 • Yanlışlıkla bir alan sigortaya dahil edildi veya yanlışlıkla bir bölge sigortalatıldıysa duruma göre primin tamamı sigortalıya iade edilerek iptal edilebilir.
 • Aynı alana birden fazla kez DASK poliçesi düzenlendiyse bu poliçelerden birisi iptal edilebilir.
Hasar bildirimini nereye yapabilirim?

Hasar ihbarı için Alo DASK 125’i arayabilirsiniz ya da DASK web sitesinde yer alan Online İşlemler üzerinden hasar ihbarında bulunabilirsiniz. ZDS Hasar İhbarı sayfasına gitmek için tıklayın.

DASK poliçemi nasıl öğrenirim?

ZDS poliçenizin olup olmadığına dair bilgiyi e-devlet üzerinden www.turkiye.gov.tr sitesine giriş yaparak ya da DASK web sitesinden TCKN, il/ilçe bilgileri veya adres kodu gibi bilgilerle de sorgulayarak alabilirsiniz.

DASK poliçe sorgulama sayfasına ulaşmak için tıklayın.

DASK sigorta bedeli nasıl hesaplanır?

ZDS primi veya sigorta bedeli hesaplanırken çeşitli kriterler uygulanmaktadır. Binanın yaşı, hasar durumu, brüt metrekaresine göre çeşitlilik aranabilir. Dilerseniz, AXA Sigorta üzerinden teklif alarak da hızlı bir şekilde sigorta bedelini görebilirsiniz.

DASK teklif almak için tıklayın.

ZDS’de hangi hasarlar teminat dışında değerlendirilir?

DASK poliçesi yapılmadan önce meydana gelmiş hasarlar teminat altına alınamamaktır. Yine aynı şekilde ZDK Genel Şartlarının A.3 maddesine göre aşağıdaki durumlar da teminat dışında kalmaktadır.

 • Enkaz kaldırma masrafları, kar kaybı, iş durması, kira mahrumiyeti, alternatif ikametgâh ve işyeri harcamaları, mali sorumluluklar vb. dolaylı zararlar,
 • Her türlü taşınır mal, eşya ve benzerleri,
 • Ölüm dahil olmak üzere bütün bedeni zararlar,
 • Manevi tazminat talepleri,
 • Deprem ve deprem sonucu oluşan yangın, infilak, dev dalga (tsunami) veya yer kaymasının dışında kalan hasarlar,
 • Depreme bağlı olmaksızın, binanın kendi kusur ve özellikleri nedeniyle oluşan zararlar.

DASK Poliçemi Neden AXA Sigorta’dan Almalıyım?

Deprem Tehlikesine Karşı AXA Güvencesiyle Yanınızdayız

Türkiye’de yapılması zorunlu olan DASK - Zorunlu Deprem Sigortası ile deprem ve deprem sonucu oluşabilecek hasarları teminat kapsamında karşılıyoruz.

7/24 Hizmet

Sizlere en iyi hizmeti sunmak için 7/24 yanı başınızdayız. 0850 250 99 99 numaralı çağrı merkezimizden bize ulaşabilirsiniz.

Maddi Zararlarınızı Teminat Kapsamında Karşılıyoruz

Zorunlu Deprem Sigortası, depremin sebep olabileceği; bina yıkılması, patlama, yangın, çökme gibi birçok hasarı kapsıyoruz.

AXAFit Uygulamamız

AXAFit uygulamamız ile poliçenizi kolaylıkla görüntüleyebilir, teminat detaylarına erişebilir AXAFit uygulaması ile tüm sigortacılık işlemlerinizi kolayca yönetebilirsiniz.

Ürün Genel Şartları

Ürün genel şartları için tıklayınız.

Blog Yazıları

DASK Hasar Sorgulama, Bildirimi ve İhbarı Nasıl Yapılır? | AXA Sigorta
20.03.2023
DASK Hasar Sorgulama, Bildirimi ve İhbarı Nasıl Yapılır? | AXA Sigorta
DASK Zorunlu Mu, DASK Yapmama Cezası Var mı? | AXA Sigorta
24.02.2023
DASK Zorunlu Mu, DASK Yapmama Cezası Var mı? | AXA Sigorta
DASK Yenilenmezse Ne Olur? | AXA Sigorta
24.02.2023
DASK Yenilenmezse Ne Olur? | AXA Sigorta
DASK Ödeme ve Prim Hesaplama | AXA Sigorta
26.01.2023
DASK Ödeme ve Prim Hesaplama | AXA Sigorta
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim
Destek İkonu