Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
AXA Blog

DASK Hasar Sorgulama, Bildirimi ve İhbarı Nasıl Yapılır?

20.03.2023

Deprem ya da farklı bir doğal afet nedeniyle meydana gelen yer kayması, tsunami, yangın gibi durumlar yapılara çeşitli ölçeklerde zararlar verebiliyor. Meydana gelen maddi zararların zorunlu deprem sigortası kapsamında karşılanabilmesi için öncelikle 2 yıllık yasal süre dahilinde DASK hasar ihbarı yapılması gerekiyor. Bu işlem sonrasında sürecin devamı ile ilgili takip ise DASK hasar sorgulama ile mümkün oluyor.

DASK Hasar Sorgulama Nasıl Yapılır?

Deprem hasar sorgulama, iki farklı yöntemle gerçekleştirilebilmektedir. Hasara dair sorgulama yöntemlerinin tümü, internet üzerinden gayet hızlı ve kolay biçimde yapılabilir. Üstelik sigortalılar sorgulama sonucunda yaşadıkları binanın yanı sıra çevre alanlar için hangi ödemelerin mevcut durumda olduğu konusunda bilgi edinebilir. Buna ek olarak aynı işlem vasıtasıyla hasar raporuna da erişilebilir.

DASK hasar sorgulama için ilk olarak DASK resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sitedeki “Sorgulama” alanından hasar dosya veya DASK poliçe numarası ile sorgulama yapabilirsiniz. DASK resmi internet sitesi üzerinden yalnızca 2016 yılından itibaren açılan hasar dosyaları sorgulanabilir. 2016 yılına önce oluşturulmuş hasar dosyalarının detaylarına ise ALO125 çağrı merkezi aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

DASK hasar dosyası sorgulama işlemi için e-Devlet Kapısı üzerinden sağlanan hizmeti de kullanabilirsiniz. Bunun için Doğal Afet Sigortaları Kurumu hizmet sayfasına erişim sağlamanız yeterlidir. e-Devlet aracılığıyla sorgulama yaparken hasar dosyanıza ait tüm detayları görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca, platform üzerinden dosyanız ile ilgili eksik evrakları da yükleyebilirsiniz.

Deprem Hasar Sorgulama İçin Gerekli Bilgiler

Deprem hasar kaydı sorgulama işleminin gerçekleştirilebilmesi için ihtiyaç duyulan bilgiler şu şekilde sıralanır:

 T.C. kimlik numarası
 Deprem hasar tespit sorgulama yapan kişinin telefon numarası
 Hasar dosyasının ya da poliçenin numarası
 Vergi kimlik numarası

T.C. vatandaşı olmayan poliçe sahipleri, yabancı kimlik numaraları ile sorgulama yapabilir. Ayrıca cep telefonuna da dosya detay sayfasına erişim amacıyla gerekli şifrenin gönderilebilmesi için ihtiyaç duyulur.

DASK Teklifi Al

DASK Hasar İhbarı Nasıl Yapılır?

Poliçe sahipleri için DASK hasar sorgulama kadar önemli bir diğer detay ise hasar ihbarının nasıl yapıldığıdır. Zorunlu deprem sigortası kapsamında tazminat talebinde bulunulabilmesi için öncelikle hasar ihbarının yapılması gerekir. DASK hasar ihbar işlemi, farklı yöntemler kullanılarak hızlıca gerçekleştirilebilir. Bu kapsamda dilerseniz ALO125 DASK çağrı merkezini arayabilirsiniz. Böylece operatör aracılığıyla hasarın belirlenmesine yönelik süreci kolayca başlatabilirsiniz.

Deprem ve diğer doğal afetlerin sonrasında binanızda oluşan hasarı bildirmek için DASK resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. “Online Hasar İhbarı” sayfasındaki form aracılığıyla gerekli bilgileri göndererek hasar tespit sürecini başlatabilirsiniz.

DASK hasar bildirimi yapmak amacıyla dilerseniz e-Devlet’e yönelebilirsiniz. Öncelikle “DASK Hasar İhbarı” hizmetine erişmeniz gerekir. Şifreniz ile sisteme giriş yapıp ilgili sayfaya ulaştıktan sonra, doğal afetin yaşandığı il ve tarih bilgilerini girip karşınıza çıkan diğer adımları takip ederek ihbarınızı oluşturabilirsiniz.

Deprem hasar sorgulama işleminden farklı olarak ihbar için faydalanabileceğiniz bir ekstra yöntem daha bulunmaktadır. AXA Sigorta resmi internet sitesinde yer alan “Online İşlemler” sayfasını ziyaret ederek DASK hasar ihbarı başvurunuzu hızlıca gerçekleştirebilirsiniz. Eğer online olarak işlem yapmak size karmaşık geliyorsa, çağrı merkezini arayabilir ya da poliçenizin düzenlenmesine yardımcı olan acente/müşteri temsilcisi ile iletişime geçebilirsiniz.

DASK Hasar İhbarı Nasıl İşleme Alınır?

Poliçe sahibi tarafından hasar ihbar bildiriminin yapılmasının ardından DASK hasar dosyası açma prosedürüne geçilir. Sürecin hak sahiplerini mağdur etmeden hızlıca sonuca ulaştırılabilmesi için hemen ihbara konu olan binada incelemeler başlar. Devlet tarafından görevlendirilen bağımsız uzmanlar, hasar tespitini tamamladıktan sonra bir rapor hazırlar. Bu rapor, doğal afet nedeniyle meydana gelen hasar kapsamında poliçe sahibine ödenecek tutarın en doğru biçimde belirlenebilmesini mümkün kılar.

DASK hasar sorgulama ile her aşaması takip edilebilen tespit süreci sonucunda ödenecek tutarın ne kadar olacağına dair azami teminat miktarı belirleyici rol oynar. Bazen hasar tespitinde belirlenen tutar, azami teminat miktarını aşabilir. Böyle bir durumda sigortalıya yalnızca limit dahilindeki kısım kadar ödeme yapılır. Aşan miktar ise DASK tarafından ödenmez. Gerekli tüm işlemler tamamlandıktan sonra belirlenen tazminat tutarı, 30 gün içerisinde poliçe sahibinin banka hesabına yatırılır.

DASK Hasar İhbarı İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Tıpkı online DASK hasar sorgulama işleminde olduğu gibi hasar ihbarı yaparken de bazı bilgilere ihtiyaç duyulur. Hasar ihbarının yapılabilmesi için gerekli bilgiler şunlardır:

 Hak sahibi konumundaki kişiye ait T.C kimlik numarası
 DASK poliçe numarası ya da adres kodu
 Hasarın gerçekleştiği mülkün tapu bilgileri
 Hasarın gerçekleştiği mülkün açık adresi
 Hak sahibi konumundaki kişiye ait telefon numarası

DASK Hangi Hasarlar İçin Ödeme Yapar?

DASK, deprem ve depreme bağlı olarak meydana gelen yer kayması, yangın, infilak, tsunami gibi durumlarda oluşan zararlara yönelik ödeme yapar. Binanın temelleri, ana duvarları, tavan ve taban bölümleri sigorta kapsamındadır. Söz konusu bölümlere ek olarak yapıya ait bahçede, istinat duvarlarında ve tamamlayıcı tüm kısımlarında oluşan zararlar da hasar tespitinin ardından teminat limiti oranında ödenir. Buna karşılık enkaz kaldırma ile ilgili masraflar, kira mahkumiyetleri, taşınır mallar ve doğal afetten bağımsız olarak binanın yapısından kaynaklanan hasarlar DASK kapsamında ödemeye tabi değildir.

Zorunlu deprem sigortası ile konutunuzu güvence altına almak için hemen AXA Sigorta’dan DASK teklifi alın!

Size Nasıl Yardımcı Olabilirim
Destek İkonu