Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Kasko Araç Değer Listesi

Kasko Araç Değer Listesi Nedir ?

Araç kasko değer listesi Türkiye Sigorta Birliği (TSB) tarafından, araçların marka, model ve üretim zamanına göre değerlerinin aylık olarak sıralandığı listedir. Bu değerler araçların kasko sigortası işlemlerinde ve motorlu taşıtlar vergisi ödemelerinde kullanılır.

Araç Kasko Değeri Hesaplama Aracı

Araç kasko değerini öğrenmek için araç bilgilerini girin.
Araç Markası
Araç Model Yılı
Araç Modeli
{{ formData.year }} Model - {{ formData.brand }} {{ formData.model }}
Kasko Değeri

{{ formatPrice(result) }} TL

{{ errorMessage }}

Araç Kasko Değeri Nasıl Belirlenir?

Kasko değeri; araç marka, model ve üretim yılı doğrultusunda belirlenir ve aracınızın ortalama piyasa değerini belirtir. Eğer araç sıfırsa imalatçı ve ithalatçı firmalardan alınan fiyat listeleri göz önünde bulundurulur. Yani aracın modeli, markası ve üretim yılı, aracınızın piyasa değerinde olduğu gibi kasko sigortasının fiyatını belirlemede de doğrudan etkilidir.

 

Araç Kasko Değeri Sorgulama Nasıl Yapılır?

Aracınızın kasko değerini öğrenmek için aracınıza ait bilgileri üst alanda bulunan AXA Sigorta Kasko Değer Hesaplama aracına girmeniz yeterlidir. 
Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ile Araç Kasko Değeri İlişkisi Nedir?
  MTV tutarınız aracınızın kasko bedelinin %5'ini geçiyor ise vergi indiriminden faydalanabilirsiniz. Bu kapsamdaki vergi indiriminden faydalanabilmek için bağlı bulunduğunuz vergi dairesine başvurabilirsiniz. 

Kasko Değer Listesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Kasko değer listesi, trafik sigortasını kapsamaz, listedeki değerler sadece aracın kasko sigortasının fiyatının belirlenmesi içindir. 
Sigorta poliçenizde aracınıza uygun bedel kullanılmaması durumunda aracın piyasa rayiç bedeli ile poliçedeki bedel arasında fark çıkabilir. Bu durumu önlemek için sigorta poliçenizdeki araç bedelinizi kontrol etmenizde fayda bulunmaktadır.
Listedeki kasko bedelleri belirlenirken aracınızda bulunabilecek aksesuarlar bu bedel içerisinde yer almayabilir. Böyle bir durumda bu aksesuarları da poliçenize ekletmenizde fayda vardır.
Kasko değer listesinde son 15 yılın araç modelleri bulunmaktadır. Aracınız daha eski bir yıla ait bir model ise sigorta şirketiniz ile görüşebilirsiniz.
Kasko araç değer listesi aylık olarak güncellenmektedir.

Kasko Değer Listesi Güncellemeleri

Kasko araç değer listesi TSB tarafından aylık olarak güncellenir. Gerek duyulması durumunda ay içerisinde de revize işlemi yapılabilir. 

Araç Rayiç Bedeli Nedir?

Araçlar için tespit edilen rayiç bedel, araçların yıldan yıla değişen modelleri ve özellikleri de göz önüne alınarak ilgili günün koşullarındaki aracın piyasa değeridir.

Araç Rayiç Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Rayiç bedellerinin belirlenmesinde ikinci el araç alım-satımı yapılan internet siteleri, otomotiv bayileri ve gazete ilanları referans alınır.

Kasko Değeri Listesinde Yer Almayan Araçların Durumu

Kasko değer listesinde son 15 yıla ait araç bedelleri yer almakta olup önceki yıllara ait modeller için sigorta firmalarının belirlediği bedeller ve müşteri beyanına göre işlem yapılmaktadır.

Size Nasıl Yardımcı Olabilirim
Destek İkonu