Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

DASK Nedir, Konut Sigortasından Ne Farkı Var?

28.02.2019

DASK yani zorunlu deprem sigortası ile konut sigortası genellikle karıştırılır. Aslında DASK’ın ek açıklamasını yaparak cevabı vermiş olduk. Evet, DASK devlet tarafından zorunlu kılınan bir sigorta iken konut sigortası isteğe bağlı olarak yapılan, ek teminatları kapsayan bir sigorta türüdür.

Bunun dışında DASK teminatlarının belli bir limiti vardır. Depremden kaynaklanan hasar bu limiti aştığında konut sigortası yaptırmışsanız mali olarak kayba uğramazsınız.

Konut sigortasının DASK’tan en büyük farklarından biri de evinizi sadece deprem değil; yangın, su baskını, fırtına gibi istenmeyen durumlara karşı da korumasıdır. Özetle; DASK evinizi depreme, konut sigortası evinizi ve eşyalarınızı sadece deprem değil, birçok hasara karşı korur.

DASK Nedir, Neleri Kapsar?

Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun (DASK) 17 Ağustos 1999 Marmara depremi sonrasında gündeme getirdiği zorunlu deprem sigortası, deprem nedeniyle meydana gelecek hasarları teminat almayı amaçlar. Depremden sonra meydana gelebilecek yangın, yer kayması, infilak gibi durumlardan kaynaklanan maddi zararları poliçede belirtilen limitler ölçüsünde nakit olarak karşılar.

DASK sigortası ile devlet, deprem nedeniyle oluşabilecek mali hasarlar için fon oluşturur, güvenli yapılaşmayı teşvik eder.

DASK deprem sigortasının kapsamına giren teminatlar şunlar:

DASK Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Zorunlu deprem sigortası fiyatları;

Binanın yer aldığı deprem risk bölgesine,

Binanın yapı tarzına,

Meskenin brüt yüzölçümüne göre değişir.

DASK fiyatları her yıl inşaat maliyetlerindeki artışa göre belirlenen azami tutara göre değişir. 17 Ocak 2018’den beri tüm yapı tiplerinde deprem poliçesinin azami tutarı 190 bin TL’dir.

DASK Sorgulaması Nasıl Yapılır?

DASK prim hesaplaması için tıklayın. Ayrıca buradan da yürürlükte olan bir DASK poliçeniz olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

DASK Nerede Yapılır?

Anlaşmalı sigorta şirketlerinden eviniz için deprem sigortası yaptırabilirsiniz. AXA Sigorta’nın Zorunlu Deprem Sigortası sayfasından DASK poliçenizi yaptırabilirsiniz

Konut Sigortası Neleri Kapsar?

Zorunlu olmadığı için teminatlar ve fiyatlar sigorta şirketlerine göre değişir. Başlıca teminatlar ise şunlardır:

AXA Sigorta, Evim Sigortası ile bu ve daha fazla güvenceye poliçelerinde yer verdiği gibi çilingir,cam işleri, elektirk-su tesisatı gibi hizmetleri de sağlıyor. Yangın ya da su basması gibi durumlarda otelde konaklama, siz seyahatteyken evinizde oluşacak benzer hasarlar olduğunda evinize acil ulaşım imkanı gibi ek hizmetleri de var.

Yılda bir kez kombi bakımından restoran ve otel rezervasyonlarında indirim avantajı gibi sadece eşyalarınızı ve evinizi korumaya yönelik değil; hayatınıza ek katkı sağlayacak asistans hizmetleri de Evim Sigortası’nda mevcut.

AXA Sigorta’nın konut sigortası fiyatları için 0850 250 99 99’u arayabilir ya da size en yakın AXA Sigorta acentesine başvurabilirsiniz.

Size Nasıl Yardımcı Olabilirim
Destek İkonu