Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
AXA Blog

Hasar Durumu Sorgulama Nasıl Yapılır?

01.08.2023

Araçların hasar bilgilerine hasar kaydını sorgulama yapılarak ulaşılır. Bir aracın hasar durumu; geçmişten bugüne geçirdiği kazaları ve araçta yapılan tüm işlemleri yansıtır.
Hatırlatma: Aracın başına gelebilecek hasarlar, kasko sigortası ile teminat altına alınır. Trafik sigortası, ferdi kaza sigortası, nakliyat sigortaları, özel sağlık sigortası, hayat sigortaları, tamamlayıcı sağlık ve kasko sigortası birbirinden farklı incelenecek poliçelerdir.

Kaza sorgulaması, araç sahipleri, ikinci el araç sahibi olmak isteyen kişiler ve sigorta şirketleri tarafından önemli bir yer tutar. Araç sahipleri, hasar sorgulama ile araçlarıyla alakalı bilgileri bir arada görme fırsatı elde ederler. İkinci el araç sahibi olmak isteyen kişiler araç kaza sorgu ile ikinci el satış fiyatını değerlendirip satın alma kararı verirler. Sigorta şirketleri ise kasko ürünlerinin kapsamını belirlemek için tramer poliçe sorgulama yöntemine başvururlar. Bu yöntemle hasar dosya dokümanına ulaşırlar.

Araç kazalarını sorgulama konusunda hem araç sahiplerinin hem araç almak isteyen kişilerin aklını karıştıran konuları aydınlatmak için yazımızı hazırladık. Bir aracın hasar kaydını sorgulama yapmak isteyen kişiler için izleyecekleri yolları listeledik. Araç alırken geçmişte sadece boya, kaporta durumu, km mesafesi gibi konulara dikkat edilirken artık aracın poliçe ve hasar bilgileri önemli bir yer tutmaktadır.

Aracın hasar kaydını plakadan sorgulatma nasıl yapılır? Hasar kaydı sorgulama ücretsiz olarak nasıl yapılır? Araç kazalarını sorgulama nasıl yapılır? Sorularının cevaplarını öğrenmek isteyen vatandaşlarımız için tüm detaylar yazının devamında…

Araç plaka sorgulama ile aracın orijinal parça bilgisi, sigorta/kasko durumu, borç durumu ve çalıntı araç olup olmadığı öğrenilebilir.

Araç kazalarını sorgulamak için 3 seçenek var:

Hasar kaydı sorgulama SMS

SMS ile araç plaka sorgulama tüm operatörler tarafından gerçekleştirilebilir. Sorgulama ücreti 7 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Aracın hasar geçmişini sorgulamak için araç plakası karakterler arasında boşluk bırakılmadan yazılır ve 5664’e gönderilir.

Diğer sorgulamalar

Eksper raporu olan kazalarda değişen parçalar hakkında bilgi almak için PARCA boşluk aracın plakası boşluk hasarın tarihi yazılıp 5664’e gönderilir.
Araç trafiğe çıkış detayı, sigortalı/sigortasız (kaskolu/kaskosuz) gün sayısı, son sahiplik bilgilerini öğrenmek için ‘’DETAY boşluk PARCA’’ yazın, 5664’e gönderilir.

Örnek:

PARCA 34GC12345
Trafik kazası sonrası kaza tespit tutanaklarının sorgulanması için KTT boşluk plaka bilgisi (ya da T.C. kimlik no) yazılır, 5664’e gönderilir.
Kasko sigortasının yürürlükte olup olmadığını sorgulamak için KASKO boşluk aracın plakası yazılarak 5664’e gönderilir.
Hatırlatma: Sorgulaması yapılacak aracın plakası değiştirilmiş olsa bile aracın hasar kaydı öğrenilebilir. Ayrıca, trafik sorgulama ve poliçe sorgu gibi işlemler de gerçekleştirilebilir.

Not: Plakadan araç sorgulama olarak bilinen hasar takibi yapılması için araç plakası karakterler arasında boşluk bırakılmaması gerekmektedir.

e-Devlet hasar kaydı sorgulama

e-Devlet ile araç plaka sorgulama işlemi turkiye.gov.tr web sitesi üzerinden gerçekleşir. e-Devlet uygulamasına giriş yapmak için e-Devlet şifresi, mobil imza, e-İmza, T.C. kimlik kartı, internet bankacılığı gibi seçenekler kullanılabilir. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra e-Hizmetler bağlantısından kurumlar listesi görüntülenir. Emniyet Genel Müdürlüğü menüsü altında bulunan “Araç Plaka Sorgulama” ile gerekli bilgileri girerek araç plakası sorgulanır. Sorgulama sonucunda, aracın modeli, rengi, markası, sahip belge tarihi ve tescil birimine ulaşılabilir. Ayrıca, ilgili aracın hak mahrumiyeti ve çalıntı olup olmadığı bilgileri edinilebilir.

e-Devlet ile araç plaka sorgulamak isteyenleri şöyle alalım.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi üzerinden araç plaka sorgulama

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi aracılığıyla araç plaka sorgulama işlemi, sbm.org.tr web sitesi üzerinden gerçekleşir. “Sorgulamalar ve Online İşlemler” menüsünden araç plakası ve T.C. kimlik no bilgileri ile araç plakası sorgulanabilir. Sorgulama sonucunda, aracın modeli, rengi, markası, sahip belge tarihi ve tescil birimine ulaşılabilir.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi ile araç plaka sorgulamak isteyenleri şöyle alalım.

AXA Kasko Sigortası hakkında detaylı bilgi ve teklif alın. Başvuru formu doldurun.

Size Nasıl Yardımcı Olabilirim
Destek İkonu