Dünya Dostu Acente

 

Dünyamız hızla ısınıyor, iklim değişikliği tehlikesi her geçen gün büyüyor. Karbondioksit başta olmak üzere sera gazı salınımı, yanlış atık yönetimi ve kaynakların verimli kullanılmaması iklim değişikliğine yol açan en önemli sorunlar.

Dünyanın en büyük sigorta şirketi olarak risk yönetimi konusundaki uzmanlığımızla iklim değişikliği konusunda farkındalığın artırılması ve attığımız her bir adımın iklim değişikliğine olan etkilerinin azaltılması noktasında önemli bir sorumluluğumuz olduğunun bilincindeyiz. AXA Grubu’nun hedeflerine uygun olarak 2025 yılına kadar karbon ayak izimizi yüzde 25, atıklarımızı ve su tüketimimizi ise yüzde 15 azaltma ve yüzde 100 sürdürülebilir enerji kaynakları kullanma hedefiyle çalışmalar yürütüyoruz.

2013’den bu yana “Yeşil Ofis” olan AXA Genel Müdürlük binamıza, 2020 yılında bölge ofislerimizi de ekleyerek tüm ofislerimizi “Yeşil Ofis” yapmak için WWF ile birlikte çalışmalar yürütüyoruz.

İklim değişikliği mücadelemizde hep beraber yol almak için siz de çalışma alanlarınızda ve evlerinizde aşağıdaki değişiklikleri uygulayarak etrafınızdaki insanlara siz de ilham verebilirsiniz.

  1. Karbon ayak izimizi azaltacağız. İşe gelirken ve iş görüşmelerine giderken mümkün olduğunca toplu taşıma araçları kullanacağız.
  2. Kağıt tüketimimizi azaltacağız. Gerekmedikçe çıktı almayacağız. Zorunlu olmadıkça tek yön yerine çift yönlü baskı tercih edeceğiz.
  3. Plastik tüketimine son vereceğiz. Tek kullanımlı su ve meşrubat şişeleri, pipetler, plastik ve kağıt bardaklar yerine cam ve yeniden kullanılabilen tabak, bardak tercih edeceğiz.
  4. Çöpümüzü kağıt, plastik, organik atık ve pil olarak ayrıştıracağız.
  5. Çalışma arkadaşlarımızla yılda en az bir defa park/ bahçe/ sahil temizliği organize edeceğiz.
  6. Evimizdeki buzdolabı, elektrikli ocak, çay ve kahve makinelerini A+++ enerji sınıfından tercih edeceğiz.
  7. Mümkün olduğunca klima yerine doğal serinletme yöntemlerini kullanacağız.
  8. Evimizde pencere ve kapılarımıza yalıtım yapacağız, ısı ve serin havanın kaçmasını engelleyeceğiz.
  9. Su tüketimini kontrol altına alacağız.
  10. Doğal ışıklandırma yöntemlerini tercih edeceğiz, evlerimizde enerji tasarruflu ampuller kullanacağız.

Gezegenimizin ve dolayısıyla bizlerin geleceğini etkileyen, büyük önem verdiğimiz bu projeye katkılarınız için şimdiden teşekkür ederiz!