Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
SOSYAL SORUMLULUK

Dünya Dostu Acente

Dünya Dostu Acente

Dünyanın en köklü ve etkili sigorta şirketleri arasında ilk sıralarda yer alan AXA, doğaya karşı duyarlılık konusunda da bir ilke imza atıyor ve tüm ofislerine dünya dostu "Yeşil Ofis" kimliği kazandırıyor. İklim değişikliğine karşı alınabilecek en önemli tedbirler arasında yer alan ofis dönüşümü, dünyanın geleceği için atılabilecek en olumlu adımlar arasında bulunuyor. Sera gazlarının salınımını azaltacak ve iklim değişikliğini yavaşlatacak uygulamalar arasında yer alan Yeşil Ofis uygulamasının, AXA Sigorta önderliğinde tüm dünyaya yayılması hedefleniyor.


İklim Değişikliği Nedir?

Sera gazlarının yüksek oranda salınması nedeniyle ortaya çıkan iklim değişikliği, dünyadaki doğal dengeyi bozarak tüm ekosistemi tehdit ediyor. Kutupların erimesi, buz kütlesinin azalması sonucunda okyanusların yükselmesi, dünya genelinde mevsim normallerinin değişmesi gibi sonuçlar doğuran iklim değişikliği, kimi bölgelerde aşırı ısınmaya kimi bölgelerde ise aşırı soğumaya yol açıyor. Bu nedenle dünya genelindeki fırtına, hortum, sel gibi doğal afetlerin sayısı her geçen gün artarken insanlar, hayvanlar ve bitkiler için gerekli olan doğal yaşam alanları da ciddi oranda zarar görüyor. Etkileri günden güne artan iklim değişikliği, hızını her geçen gün daha da artırması nedeniyle gelecekte dünyayı bekleyen en ciddi tehlikelerden biri olarak dikkat çekiyor. İklim değişikliğine karşı herhangi bir tedbir alınmazsa buz kütlelerinin tamamen eriyeceği, kutuplara yakın bölgelerdeki su kaynaklarının taşarak felaketlere neden olacağı, ekvator çevresindeki su kaynaklarının ise tamamen kuruyarak kuraklığa yol açacağı tahmin ediliyor.


İklim Değişikliğinin Nedenleri Nelerdir?

İklim değişikliğine yol açan faktörlerin başında sanayileşmenin kontrolsüz şekilde artması geliyor. İnsan yaşamını kolaylaştıran sistemlerin ve teknolojilerin önemli bir bölümü, karbondioksit başta olmak üzere pek çok sera gazının atmosfere aşırı oranda karışmasına yol açarak dünyadaki doğal sisteme zarar veriyor. Doğal kaynakların dengeli ve verimli kullanılamaması, geri dönüşüm için yeterli çalışma yapılmaması da iklim değişikliğini hızlandıran etkenler arasında yer alıyor. Dünya genelindeki pek çok sanayi kuruluşunun ve fabrikanın önemli oranda etki ettiği iklim değişikliği, mevcut teknoloji ürünleri ile de her an biraz daha ilerliyor. Otomobiller, klimalar, uçaklar başta olmak üzere pek çok teknolojik araç ve cihaz, yüksek oranda sera gazı salınımında bulunarak çevresel faktörlerin olumsuz bir hal almasına neden oluyor. Çeşitli hayvan ve bitki türlerinin neslinin tükenmesine neden olan iklim değişikliğini durdurma çalışmalarının şimdiden başlaması gerekiyor. Bu nedenle yaklaşık iki asırdır dünya genelinde çok sayıda yaşamı, konutu ve cihazı güvence altına alan AXA Sigorta'nın Yeşil Ofis uygulaması, dünyanın geleceğinin de güvence altına alınması anlamına geliyor.


Yeşil Ofis Uygulaması Nedir?

AXA Sigorta'nın imza attığı dünya dostu Yeşil Ofis uygulaması, WWF ile ortaklaşa belirlenen esaslar doğrultusunda hazırlanıyor. İklim değişikliği konusunda dünya genelinde farkındalık yaratma amacıyla tasarlanan uygulama, AXA Grubu'nun karbon salınımını 2025 yılına kadar %25 oranında, atık ve su tüketimini ise %15 oranında azaltma hedefini taşıyor. Projenin amaçları arasında, AXA Grubu'nun sürdürülebilir enerji kaynaklarından yararlanma oranını %100'e çıkartmak da bulunuyor. Projenin ilk adımı 2013 yılında AXA Genel Müdürlük binasının Yeşil Ofis'e dönüştürülmesiyle atılıyor. 2020 yılında ise büyük bir atılım gerçekleştirilerek, AXA'ya bağlı tüm acentelerin Yeşil Ofis'e dönüştürülmesi planlanıyor. "Dünya Dostu Acente" hareketi kapsamında gerçekleştirilen Yeşil Ofis uygulamaları, AXA Grup bünyesindeki ofislerin doğayla tamamen dost bir yapı sergilemesi, maksimum seviyede enerji tasarrufunda bulunması, sürdürülebilir enerji kaynaklarına yönelmesi ve mümkün olan her alanda doğal yöntemlerin tercih edilmesi gibi son derece etkili teknikler barındırıyor.


Dünya Dostu Acente Hareketi Neleri Kapsıyor?

Dünya Dostu Acente hareketi, AXA Grup çalışanlarının hem şirket ofislerinde hem de özel yaşamlarında alacağı bir dizi etkili tedbirden oluşuyor. Şirketin karbon ayak izini mümkün olan en düşük seviyeye çekme amacını taşıyan tedbirler arasında geri dönüşüm ve tasarruf odaklı maddeler öne çıkıyor. AXA Grup yönetim kararıyla açıklanan listeye göre bundan sonra mümkün olan her durumda özel taşıt yerine toplu taşımaların tercih edilmesi ve tüm ofislerde kağıt tüketiminin azaltılması gibi maddeler yer alıyor. Kağıt tüketiminin azaltılması için gerekmedikçe çıktı alınmaması ve tüm kağıtların arka yüzlerinin de kullanılması gibi yöntemler öneriliyor. Kağıt tüketme oranının azalması ise ağaçların korunması ve atmosfere yükselen oksijen oranının artması açısından büyük önem taşıyor. AXA Grup bünyesindeki ofisler, plastik tüketimine de tamamen son veriyor. Ofis bünyesinde ve ofis çalışanlarının özel yaşamında tek kullanımlık plastik şişe, pipet, bardak gibi ürünler yerine cam gibi yeniden kullanılabilen maddelerden üretilen gereçlerin kullanımına geçiliyor.


Acente Çalışanlarının Sorumlulukları Nelerdir?

AXA Grup, Dünya Dostu Acente hareketi ile tüm çalışanlarının dünyanın geleceği için önemli adımlar atmasını bekliyor. Bu örnek hareket kapsamında tüm AXA çalışanlarının geri dönüşüme büyük bir özen göstermesi bekleniyor. Çöpleri organik atık, kağıt, pil, plastik gibi gruplara ayrıştırması istenen çalışanların aynı zamanda çevreye saygı niteliğinde etkinlikler düzenlenmesi de planlanıyor. Çevre temizliği konusunda toplumsal bilinç uyandırma amacıyla düzenlenecek hareketlerde ise park, sahil, bahçe, orman gibi bölgelerde AXA Grup çalışanları tarafından temizlik yapılması düşünülüyor. Hem AXA ofislerinde hem de çalışanların özel yaşam alanlarında kullanılacak beyaz eşya, ocak, çay ve kahve makinelerinin ise A+++ enerji sınıfından tercih edilmesi isteniyor. Bu sayede makine gerektiren tüm işlerde minimum seviyede enerji kullanımıyla maksimum düzeyde verim alınması ve doğal kaynakların korunması konusunda önemli bir adım atılması hedefleniyor. Klima kullanımına da kısıtlama getiren Dünya Dostu Acente hareketi, karbon salınımının en önemli sebepleri arasında yer alan klimaların zorunlu durumlar haricinde tamamen kapalı tutulmasını öngörüyor. Klima yerine doğal ısınma ve serinletme yöntemlerine yönelmeyi tavsiye eden hareket, bu sayede AXA Sigorta ofislerinin karbon ayak izlerini asgari düzeye çekme hedefini gerçekçi bir hale getiriyor.


AXA Sigorta Yeniliklere Öncülük Etmeyi Sürdürüyor

Yaklaşık 200 yıllık geçmişiyle sektöründe dünya öncüleri arasında yer alan AXA Sigorta, Dünya Dostu Acente hareketi ve Yeşil Ofis projesiyle de yeniliklere öncülük etmeyi sürdürüyor. AXA Grup'un başlattığı çevre koruma hareketinde, doğal kaynakların korunması ve etkili kullanılması büyük önem taşıyor. AXA bünyesindeki tüm ofislerde ve çalışanların özel yaşamlarında, pencere ve kapıların çevrelerine yalıtım yapılması şartı koşuluyor. Bu sayede kış aylarında ısının, yaz aylarında ise serin havanın dışarı çıkmasının engellenmesi ve hava dengesini sağlama adına daha az kaynak tüketilmesi planlanıyor. Projenin önemli bir ayağını da su tüketiminin kontrol edilmesi oluşturuyor. Dünyanın en değerli doğal kaynakları arasında başı çeken suyun daha dikkatli ve özenli bir şekilde kullanılmasını hedefleyen proje, ayrıca ışıklandırma konusunda da doğal yaklaşımların öne çıkarılması gerektiğini savunuyor.
Mümkün olan süre boyunca doğal ışıklandırma yöntemlerinin tercih edilmesini öneren Dünya Dostu Acente hareketi, elektrikli aydınlatmanın kaçınılmaz olduğu durumlarda ise enerji tasarruflu ampullerin kullanılmasını tavsiye ediyor. Yenilikçi vizyonu ve müşteri memnuniyeti odaklı kurumsal kimliğiyle hem dünyanın hem de Türkiye'nin en başarılı sigorta şirketleri arasında yer alan AXA, doğanın korunması ve iklim değişikliğinin önlenmesi konusundaki çarpıcı çözüm önerileriyle geniş kitlelere örnek oluyor ve dünya genelinde farkındalık oluşturma görevini başarıyla yerine getiriyor.

Size Nasıl Yardımcı Olabilirim
Destek İkonu