Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
AXA Blog

Sitede Yaşamanın Avantajları ve Dezavantajları

08.04.2020 / Son Güncelleme: 04.04.2022

Alışveriş merkezi, spor salonu, havuz, dinlenme tesisi ve doğal alan gibi günlük yaşamda ihtiyaç duyulan pek çok fasiliteyi tek çatı altında toplayan siteler, konforlu bir hayat tarzı sunmaları sayesinde büyük beğeni kazanıyor. Peki sitede yaşamanın avantajları ve dezavantajları nelerdir, biliyor musunuz? İşte site yaşamı hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar!

Site Olanakları İle Rahat Edin

Siteler, pek çok olanağı bir araya getirmeleri sayesinde size rahat bir yaşam tarzı sunarken farklı ihtiyaçlarınız için uzun mesafeler kat etme zorunluluğunu ortadan kaldırmalarıyla zamandan tasarruf etmenize de olanak tanıyor. Rezidans tipi dairelere ev sahipliği yapan pek çok lüks site, sakinlerine kapalı spor salonu, kapalı ve açık yüzme havuzu, yürüyüş parkuru, çocuklar için oyun alanı ve otopark gibi son derece kullanışlı ortak kullanım alanları sunuyor. Pek çok site, bahçesinde çay, kahve, soğuk meşrubat ve yiyecek gibi farklı servis olanakları sunan ve site sakinlerine özel küçük işletmelere de yer veriyor. Böylece sitenizden çıkmadan dilediğiniz kadar spor yapmanız, duş almanız, spordan hemen sonra çayınızı ve kahvenizi içip yeşillikler içinde dinlenmeniz mümkün hale geliyor. Sitelerin avantajlı toplu alan kullanımı imkanları ile çocuklarınız da güvenli bir şekilde oyun oynayabiliyor ve diğer çocuklarla sağlıklı bir biçimde sosyalleşebiliyor.

Şehir merkezine daha uzak noktalara konumlanan ve geniş bir alana yayılan sitelerde, yalnızca site sakinlerine hizmet veren marketler, eczaneler, giyim ya da bebek bakım ürünleri üzerine faaliyet gösteren mağazalar da bulunuyor. Bu sayede pek çok ihtiyacınızı site dışına adımınızı dahi atmadan giderebilmeniz mümkün oluyor. Konforlu yapılarıyla size müstakil ev hissi yaşatan sitelerin bir bölümünde sinema ve gösteri salonları dahi bulunuyor. Geniş imkanlara sahip sitelere taşınırsanız çocuklarınızla birlikte son derece keyifli oyunlar oynayabilir, ailece yalnızca size özel sinema geceleri düzenleyebilir, en acil ihtiyaçlarınızı dahi sadece birkaç dakika içinde giderebilir ve rahat bir hayatın keyfini sürebilirsiniz.

Güvenliğin ve Sessizliğin Tadını Çıkarın

Her biri adeta bir yaşam merkezi olarak tasarlanan siteler, güvenlik açısından da tatmin edici yöntemlere başvuruyor. Sitelerin tüm giriş kapıları 7/24 özel güvenlik personelleri tarafından korunurken site içine giriş ve çıkışların tamamı kontrol altında tutuluyor. Siz bizzat izin vermeden herhangi bir ziyaretçinin ya da satıcının asla giremediği siteler, aynı zamanda geniş güvenlik kamerası ağlarıyla da düzenli olarak izleniyor. Sitenin tüm bölümlerine kurulan güvenlik kamerası sistemleri, hem sizin hem de özel güvenlik ekibinin site genelini daima gözetim altında tutabilmesine ve huzur bozmaya yönelik bir gelişme olması durumunda anında müdahalede bulunulabilmesine olanak tanıyor. Ayrıca güvenlikli sitelerde şüpheli şahıs ve durumları 7/24 boyunca yetkili görevlilere ihbar etme şansınız da bulunuyor. Apartman ve daire kapılarında yer alan şifreli sistemler de evinizin ve sevdiklerinizin emniyetini artıran site avantajları arasında yer alıyor.

Site sakinlerinin faydalanabildiği en önemli avantajlar arasında düzenli olarak sessizlik ve huzur içinde yaşama şansı da bulunuyor. Tüm sakinlerinin huzur içinde yaşamasına özen gösteren siteler, gürültü yönetmelikleri doğrultusunda idare ediliyor ve hiçbir site sakininin diğerlerini rahatsız edecek sesler çıkarmasına ya da izin almadan gürültülü bir işlem gerçekleştirmesine izin verilmiyor. Sakinlikten ve sessizlikten hoşlananların mutlaka deneyimlemesi gereken site yaşamı, size daima huzurlu, güvenli, sessiz ve rahat bir ortam içinde bulunma imkanı veriyor. Şehrin yoğun temposundan ve gürültülü yaşam tarzından uzakta dilediğiniz gibi bir düzen kurabilmenize yardımcı olan siteler, gürültü ve yoğun stres yüzünden yaşanabilecek sağlık sorunlarını da engelliyor.

Mimari Zenginlikten ve Etkili Hizmetlerden Yararlanın

Sitede yaşamak, son derece seçkin bir mimari anlayışla tanışma fırsatını da beraberinde getiriyor. Modern ve konfor odaklı bir anlayışla tasarlanan site evleri 1+0, 1+1, 2+1, 3+1 gibi farklı daire seçenekleri ile tasarlanıyor ve bu şekilde dilediğiniz ev ortamını her sitede rahatça oluşturabilme şansınız bulunuyor. Tamamen kullanıcı odaklı olarak tasarlanan evler, maksimum güneş alıyor ve alanı en yüksek verimlilikte kullanabilmenize yardımcı oluyor. Gömme dolaplar ve kimi zaman Amerikan mutfak tezgahı seçeneğiyle daha da pratik bir hale getirilen daire seçenekleri, ev içinde geçirdiğiniz zamanın kalitesini de yükseltiyor. Geniş balkonlu ya da Fransız balkonlu olarak tasarlanan daireler, sitenin yeşil alanlarını oturduğunuz yerden izleyebilmenize olanak tanımalarıyla manzara imkanından yararlanabilmenize de yardımcı oluyor.

Site yaşamının en önemli avantajları arasında, evinizi ve site bakımını ilgilendiren tüm işlemlerin profesyonel ekipler tarafından gerçekleştirilmesi de yer alıyor. Site dahilinde çalışan uzman personel sayesinde bahçe bakımı, tamirat, tadilat, mimari yenileme gibi pek çok işlem, siz herhangi bir zahmete girmeden kolayca çözüme kavuşuyor. Yalnızca aidat ödeyerek faydalanabildiğiniz avantajlar arasında bizzat yaşadığınız daireye ait onarım ve bakım işlemleri de bulunuyor. Evinizde gerçekleşen pencere kırılması, musluk bozulması, tesisat tıkanması gibi problemlerin önemli bir bölümü, herhangi bir işçilik ücreti alınmadan aidatınız karşılığında site profesyonelleri tarafından hızlıca çözülüyor.

Site Yaşamının Dezavantajları Nelerdir?

Sitede yaşamak, son derece önemli avantajlar sağlamasının yanı sıra bir takım dezavantajları da beraberinde getiriyor. Site yaşamının dezavantajları arasında ise bazı sitelerin şehir merkezlerine uzak noktaya konuşlanması nedeniyle hastanelere ve devlet kurumlarına ulaşımın zorluğu öne çıkıyor. Merkezi lokasyonlara uzakta kurulan siteler, yemek, ilaç, tamirat malzemesi gibi unsurlara akşam saatlerinde ihtiyaç duymanız halinde de önemli dezavantajlar doğurabiliyor. Bu gibi problemlerin çözümü için ise site içine revir kurulması, kimi sitelerde 7/24 nöbetçi hekim bulundurulması ya da şehrin önemli noktalarına düzenli olarak shuttle çalıştırılması gibi yöntemlere başvuruluyor. Site yaşamının dezavantajları arasında, bazı sitelerde tercih edilen yüksek aidat bedelleri de bulunuyor. Aidat bedelleri, çeşitli ihtiyaçlarınızın karşılanmasını sağlasalar da hizmet oranı yüksek olan sitelerde son derece yüksek seviyelere çıkabiliyor. Her ay bir kira bedeline yaklaşan aidatları ödemek de site sakinleri açısından dezavantaj oluşturabiliyor. Kiralık dairede oturanlar için iki kat kira vermek anlamına gelen yüksek aidatlar, ev sahipleri için de problem teşkil ediyor. Site içindeki daireniz boş duruyorsa, her ay yaşamadığınız bir daire için yüksek bedeller ödemeniz gerekiyor. Yüksek aidat bedelleri, evinizi kiraya verirken de problemler doğurabiliyor. Kiracılar, aidat bedeli nedeniyle site içindeki evleri tutmayıp daha ekonomik seçeneklere yönelmeyi tercih edebiliyor.

Site yaşamının getirebileceği problemleri rahatça çözmenizi sağlayan yöntemler arasında, AXA Sigorta'nın size özel olarak tasarladığı sigorta paketleri de bulunuyor. Özellikle yeni proje olarak değerlendirilen siteler için kullanabileceğiniz sigorta seçenekleri, sizi pek çok sorundan kurtarmaları sayesinde hayatınıza kolaylık katıyor. AXA Sigorta site paket sigortası seçeneği site dahilindeki dairenizi yangın, sel, su baskını, deprem, fırtına, hırsızlık ve hava taşıtlarının çarpması gibi aklınıza gelebilecek pek çok aksiliğe karşı güvence altında tutarken makine kırılması, elektronik cihazların arızalanması gibi basit sorunlara da çözüm getiriyor.

AXA Sigorta konut sigortası seçenekleri ise pek çok doğal afet ve insani hatanın sizi mağdur etmesini engellerken sizin ya da aile bireylerinizin ev dahilinde geçireceği kazalar, mülkünüzü kiraya vermeniz durumunda yaşayabileceğiniz kira kaybı ya da elektrik akımında bir problem yaşanması durumunda gıdalarınızın bozulmaya uğraması gibi pek çok sorunu anında çözüme kavuşturarak ev yaşamını son derece güvenli ve kusursuz bir hale getiriyor. Konut sigortası kapsamında ayrıca mini onarım, acil sağlık müdahalesi ihtiyacı, asansör arızası, makine kırılması gibi durumlarda da eşsiz bir destek sağlıyor. AXA Sigorta'nın size özel seçenekleri arasında deprem sigortası da bulunuyor. Depremin ve deprem kaynaklı yangın, patlama, yıkım gibi pek çok olası felaketin en az hasarla atlatılabilmesini mümkün hale getiren DASK, AXA Sigorta güvencesiyle sizleri bekliyor.

Size Nasıl Yardımcı Olabilirim
Destek İkonu