Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
AXA Blog

Site/Apartman Ortak Alan Sigortası Nedir?

04.08.2023 / Son Güncelleme: 04.08.2023

Evinizin, yazlığınızın, aracınızın ya da iş yerinizin can ya da mal kayıplarına yol açabilecek birçok farklı risk faktörü vardır. Bunların başında deprem ve sel gibi doğal afetler ortak alanlarda büyük hasara yol açabilir. Bunun dışında elektrik kaçağından meydana gelebilecek yangın gibi sebepler de ortak alanlara büyük ölçüde zarar verebilir. İşte bu gibi durumlarda ortak alan sigortası; apartman, site ya da iş merkezi yöneticilerinin üzerindeki sorumluluğu azaltan, mülk sahiplerinin ödediği aidatların en verimli şekilde kullanılmasını sağlayan bir sigorta çeşidi olarak karşımıza çıkar. Peki ortak alan sigortası nedir? AXA olarak sizler için hazırladığımız bu yazımızda ”Site/Apartman ortak alan sigortası neleri kapsar?”, “Ortak alan sigortası zorunlu mudur”, “Ortak alan sigortası faydaları nelerdir?” ve “Ortak alan sigortası nasıl hesaplanır?” gibi merak edilen soruları cevaplandırdık. Bu konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Site/Apartman Ortak Alan Sigortası Neleri Kapsar?

Toplu yaşam alanları için oluşturulan ortak alan sigortası, ortak olarak kullanılan sivil ya da ticari alanları yangın başta olmak üzere yer kayması, fırtına ve yıldırım çarpması gibi birçok ana riske karşı güvence altına alır. Bunun dışında ortak alanlara ait olan ortak camlar, ortak aynalar, tabelalar, makine ve cihazlar, reklam panoları gibi ortak kullanımlı eşyalar da teminat kapsamındadır. Ek teminatlar ve hizmetler ile genişletilebilen bu sigorta türü; apartman, iş merkezi ya da site için çalışan kişilerin olası kazalara karşı sigortalanmasından hırsızlık sebebi ile oluşabilecek maddi hasarların giderilmesine kadar farklı teminatlar içerir.

Ortak Alan Sigortası Zorunlu Mudur?

Hayır, ortak alan sigortası zorunlu sigortalar arasında yer almaz. Fakat oldukça faydalı bir sigorta çeşidi olduğu için en çok kullanılan sigorta türleri arasındadır. Ortak alan sigorta paketi; site, apartman ve iş merkezleri yönetimlerinin yanı sıra profesyonel apartman yönetim firmaları ve inşaat şirketleri tarafından da yaptırılabilir. Sigorta poliçesinde yer alan bütün ana teminatlar, ürünü sunan sigorta firmasına bağlı olarak değişebilir. Ayrıca ihtiyaçlar doğrultusunda poliçe ek teminatlar ile genişletilebilir. 

Size Nasıl Yardımcı Olabilirim
Destek İkonu