Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
AXA Blog

Ruhsat Seri Numarası Nedir?

02.08.2023 / Son Güncelleme: 02.08.2023

Trafik tescil belgesi seri numarası ya da diğer adı ile ruhsat seri numarası, araç sahiplerinin ya da araç sahibi olmak isteyenlerin sigorta işlemlerinde ve araç muayene sorgulaması işlemlerinde karşılarına çıkan bir sayıdır. Araç sahipleri ya da araç sahibi olmak isteyen çoğu insan, bu sayıların ne işe yaradığını ve bu sayıları nasıl bulabileceklerini bilmez. Bu, araç sahipleri için oldukça büyük bir merak konusudur. AXA ailesi olarak sizler için hazırladığımız bu yazımızda, trafik tescil belgesi veya diğer adı ile “ruhsat seri no nedir?”, “ruhsat seri numarası nasıl bulunur?”, “ruhsat seri no sorgulama nasıl yapılır?”, ruhsat seri no nasıl bulunur?”, “ruhsat belge seri no sorgulama” gibi merak ettiğiniz soruları cevaplandırdık. Ruhsat seri no ile ilgili merak ettiğiniz her soru hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını okuyabilir, kafanızdaki tüm soru işaretlerinden kurtulabilirsiniz.

Ruhsat Seri No İşlevi Nedir?

Ruhsat seri numarası, araç sahibi olmak isteyenlerin ya da araç sahiplerinin; araç muayene sorulama işlemlerinde ya da sigorta işlemlerinde karşılarına çıkan bir sayıdır. Bu sayının anlamı ise şu şekilde açıklanabilir; Aracınızın verileri Emniyet Genel Müdürlüğü sistemlerinde kayıtlı olarak muhafaza edilmektedir. Bu sayede aracın herhangi bir kazaya karışıp karışmadığı, aracın kimin adına kayıtlı olduğu, aracın herhangi bir borcu olup olmadığı gibi sınırsız birçok bilgiye bu sistem sayesinde erişilebilmektedir. Ruhsat belgesi seri numarası da kasko ve sigorta şirketleri ile araç muayenelerinde yetkili tek kurum olan TÜVTÜRK’ün bu verilere erişmesini sağlayan bir numaradır. Her aracın kendisine ait bir seri numarası vardır ve bu seri numaraları sayesinde araç hakkında ihtiyaç duyulan tüm bilgilere erişilebilir. Peki ruhsat seri numarası nasıl bulunur?

Ruhsat Seri Numarası Nasıl Bulunur?

Trafik tescil belgesi, yani bir diğer adı ile ruhsat seri no, ruhsat verilmiş, yani tescili gerçekleşmiş olan araçlarda bulunur. Fakat aracın ruhsatı henüz çıkmadı ise, ASBİS numarası ile kasko ve sigorta gibi işlemler gerçekleştirilebilir. ASBİS numarası sayesinde ruhsatı henüz çıkmayan ve tamamlanmayan araçlar kasko ve sigorta işlemlerinden geri kalmaz. Ruhsat seri no ise, araç ruhsatını açtığınız zaman sağ altta 2 harf ve 6 rakamdan oluşan dizidir. Yani ruhsat seri no nasıl bulunur? Sorusunun cevabı, “ruhsat açıldığında sağ alt tarafta bulunur”dur. Ruhsat olmadan da ruhsat seri no bulunabilir. Peki Ruhsat belge seri no sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Ruhsat Seri No Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ruhsat seri no sorgulama işlemi, çok basit bir şekilde e-devlet üzerinden de gerçekleştirilebilir. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/emniyet-adima-tescilli-arac-sorgulama adresi üzerinden, adınıza kayıtlı araçları sorgulama sayfasına giriş yapmanız gerekir TC kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra adınıza kayıtlı olan araçlar karşınıza çıkacaktır. Bu sayfada hangi araç için ruhsat seri no öğrenme istiyorsanız, “Detay” kısmına tıklayarak ayrıntılara erişebilirsiniz. Ruhsat seri no, 2 harf ve 6 rakamdan oluşmaktadır ve bu sayfada yer alır.

Size Nasıl Yardımcı Olabilirim
Destek İkonu