Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
AXA Blog

Kişisel Sağlık Bilgi Formu Nasıl Doldurulur?

24.02.2023 / Son Güncelleme: 22.03.2024

Ehliyet yenilemekten spor lisansı almaya kadar birçok işlem için sağlık raporu alınması şartı bulunur. Bu amaç doğrultusunda da öncelikle kişisel sağlık bilgi formu isimli belgenin oluşturulması gerekir. Peki, bu belge nedir ve nereden doldurulur? Formu doldururken hangi adımlar takip edilmelidir? Tüm bu soruların en net ve detaylı cevaplarını hazırladığımız rehberin devamında bulabilirsiniz.

Kişisel Sağlık Bilgi Formu Nedir?

Kişisel sağlık bilgi formu, çeşitli amaçlar doğrultusunda resmi kurumlardan sağlık raporu almak isteyen kişilerin doldurmaları gereken bir evraktır. Halk arasında yaygın olarak kullanılan isminden farklı olarak belgenin resmi adı Kişiye Ait Sağlık Bilgi Formu’dur. Formun basılı versiyonu, bünyesinde kişinin sağlık raporunun ne amaçla alınmak istediğini ve halihazırdaki fiziksel/zihinsel durumunu beyan ettiği 7 farklı bölümü barındırır.

Kişisel sağlık bilgi formunun basılı versiyonundaki ilk bölüm, rapor istek nedenidir. Formda yer alan istek nedenleri sırasıyla spor lisansı, yivsiz av tüfeği, akli meleke, sürücü/sürücü adayı, kurum ve kuruluşlara verilmek üzere şeklindedir. Her form için yalnızca bir istek nedeni seçilebilir. Formun bir sonraki bölümünde, kimlik ve eğitim bilgilerine dair alanlar yer alır. Basılı formdaki üçüncü alan, aile bireylerinin/yakın akrabaların sağlık durum bilgileri ile ilgilidir. Buradaki sorular vasıtasıyla kişinin kalıtsal bir rahatsızlığının olup olmadığı anlaşılmaya çalışılır.

Dördüncü kısım, basılı formdaki en detaylı alan olma özelliğine sahiptir. Zira sağlık raporu almak isteyen kişiye, kendi sağlık durumu hakkında sorular yöneltilir. Formdaki beşinci bölümde kullanılan herhangi bir protez, gözlük/lens, işitme cihazı vb. olup olmadığı ve engellilik durumuna dair alanlar mevcuttur. Son bölüm ise spor lisansı için sağlık raporu başvurusu yapılacaksa doldurulur ve dal, spor kulüp, en son muayene tarihine yönelik soruları içerir.

Kişisel sağlık bilgi formu aracılığıyla verilen bilgiler doğrultusunda başvuru sahibinden ekstra tetkikler istenebilir. Ayrıca görme problemi yaşayan kişilerin muayene sırasında gözlük/lens takmaları şarttır. Bu kurala uyulmaması durumunda yasal mevzuat gereği sağlık raporu alabilmek için ekstra zaman harcamak mecburiyetinde kalınabilir.

Kişisel Sağlık Bilgi Formu Nereden Doldurulur?

Kişiye ait sağlık bilgi formu, yakın tarihe kadar T.C. Sağlık Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren kurumlardan temin edilerek elle dolduruluyordu. Ancak günümüzde kişisel sağlık bilgi formu doldurma işlemi için çok daha pratik bir yöntem mevcuttur. e-Devlet vasıtasıyla sağlık raporu almak için gerekli kişisel bilgi formunu doldurmak mümkündür. Bunun için dilerseniz masaüstü bilgisayarınızdan e-Devlet platformuna erişim sağlayabilir ya da akıllı telefon ve tablet gibi cihazları kullanıyorsanız mobil uygulamayı tercih edebilirsiniz.

e-Devlet üzerinden doldurulan kişiye özel sağlık bilgi formunun herhangi bir geçerlilik süresi yoktur. Doldurma tarihinin üzerinden birkaç hafta geçse bile aile hekiminize ya da diğer sağlık kurumlarına aynı form ile rapor için başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak oluşturulduğu tarihin üzerinden daha uzun süre geçtiyse formun yeniden doldurulmasında fayda vardır.

Kişisel Sağlık Bilgi Formunu Kim Doldurur?

Kişisel sağlık bilgi formu, sağlık raporu almak isteyen ve 18 yaş üzerindeki tüm kişilerin doldurması zorunlu bir belgedir. Yetişkinlerin, başvurularının kabulü için formu elektronik ortamda doldurmaları zorunludur.18 yaşın altındakiler içinse form doldurularak sağlık raporu başvurusu yapılması ile ilgili herhangi bir koşul mevcut değildir. Ancak doktorun gerekli görmesi durumunda çocuğun velisi ya da yasal vasisi konumundaki kişi tarafından form elle doldurulabilir. Ayrıca son bölümde bulunan alana, veli ya da yasal vasi tarafından mutlaka ad/soyad yazılmalı ve imzalanmalıdır.

Sağlık raporu almak için ilgili kişi ya da kuruma başvurmadan önce formun çıktısını almaya gerek yoktur. Yani kişisel sağlık bilgi formu onaylatma işlemi yapılması gerekmez. Sistem, doldurulan formları otomatik olarak kaydeder. Raporu hazırlayacak doktor da kişinin önceden oluşturduğu formu kolayca görüntüleyebilir. Ancak bazen doktor formun matbu versiyonunu talep edebilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, e-Devlet aracılığıyla kişisel sağlık bilgi formunun PDF versiyonunu bilgisayarınıza ya da akıllı cihazınıza indirip basılı kopyasına kolayca sahip olabilirsiniz.

Kişisel Sağlık Bilgi Formu Nasıl Doldurulur?

e-Devlet kişisel sağlık bilgi formu doldurma adımları şu şekilde sıralanır:

Formu hızlı ve pratik biçimde doldurabilmek için öncelikle T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile platforma giriş yapın.
Ardından ana sayfanın üst kısmında yer alan arama simgesine tıklayıp ilgili alana “kişisel sağlık bilgi formu” yazın.
Açılan sayfada “Yeni Başvuru” butonuna tıklayın ve ardından yan tarafında yıldız (*) işareti bulunan alanları doldurmaya başlayın.
Tüm soruları yanıtladıktan sonra platform otomatik olarak kontrol sayfasına yönlendirme yapar. Verdiğiniz tüm cevapları buradan kontrol edip hepsi doğruysa önce “Verdiğim Bilgilerin Doğruluğunu Onaylıyorum” cümlesinin yanında bulunan kutucuğa ve sonrasında “Başvur” butonuna tıklayın.
Eğer bilgilerde hata varsa kişisel sağlık bilgi formu güncelleme seçeneğine yönelebilirsiniz.
Tüm işlemleri tamamladıktan sonra başvuru listeleme ve dosya indirme seçeneklerinin bulunduğu sayfaya erişebilirsiniz.

Elektronik ortamda formu doldururken bazen sistemsel hata sonucunda bir sonraki sayfa yerine ilk adıma geri dönülebilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, tüm sayfaları ve tarayıcı kapatıp yeniden açmayı deneyebilirsiniz.

AXA Tamamlayıcı Sağlık Sigortası başvurunuzu tamamlayarak rapor alma aşamasında problem yaratabilecek sorunları önceden belirleme ve kapsamlı tedavilerle çözme olanağına kavuşabilirsiniz.

Size Nasıl Yardımcı Olabilirim
Destek İkonu