Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
AXA Blog

Insurtech Nedir?

26.06.2020 / Son Güncelleme: 01.02.2022

 

Dijital teknolojiler ve inovasyon yaşamın her anını kolaylaştırıyor. Birçok farklı iş kolunun çalışma biçimini de etkileyen dijitalleşme, temelde sağladığı iki avantajla dikkat çekiyor.

Bunlardan ilki kullanıcıların tüm verilerinin istedikleri her an ulaşabilecekleri çevrim içi bir ortamda oldukça güvenli şekilde saklanması. İkincisiyse iki aşamalı etkileşimden oluşuyor. Herhangi bir sektörde kullanılan dijital teknoloji sayesinde hem kendi verilerinize istediğiniz zaman erişim sağlayarak etkileşimin ilk aşamasını gerçekleştirebilir hem de verilerinizin düzenlenmesiyle ilgili uzmanlardan yardım alarak etkileşim ağınızı veri, uzman ve son kullanıcı arasındaki iletişim seviyesine çıkarabilirsiniz.

Dijitalleşmenin Sigorta Sektöründeki Yansımaları

Dijital teknolojideki gelişmelerden önemli şekilde faydalanan iş kollarından biri de sigorta sektörü. Başta sigortacılık olmak üzere finans dünyası içerisinde yer alan paydaşların dijital teknolojilerden nasıl yararlandığı uzun bir süre gündemde yer alan konulardan biri değildi. Fakat dijitalleşmenin yaşamın her alanına sirayet ettiği günümüzde sigorta şirketleri ve finansal piyasa yaratıcıları gerek hesaplamalarında gerekse de verilerin düzenlenmesinde teknoloji kavramının vadettiği tüm yenilikçi özelliklerinden faydalanıyor.
Finansal Teknolojiler (FinTech), finans sektöründe sağlanmak istenen hizmeti teknolojiyle bir araya getirme çalışmalarına verilen ismi ifade ediyor. Son birkaç yılda artan küresel çaptaki girişimcilik ve yenilikçi teknolojik ekosistem de FinTech'in ortaya koyduğu inovasyon adımlarını olumlu şekilde etkilemiş durumda. FinTech altında konumlanan ve Endüstri 4.0 devriminin önemli parçalarından biri olan Insurtech de sigorta sektörüne dair dijital çözümler üretmek amacıyla yaratıldı.

Insurtech'in Tanımı ve Kullanım Amaçları

Insurtech başta sigortacılar olmak üzere (sigorta şirketleri, acenteler, broker'lar ve bankalar) sigorta sektöründeki tüm paydaşların yaşamlarını kolaylaştıracak ve risklerini en aza indirecek tüm inovatif çözümlere bünyesinde yer veriyor. Yüksek teknoloji çalışmalarının geliştirilmesinin yanı sıra fon, tecrübe ve mentorluk gibi birçok farklı alanda sınırsız destek sağlayan bir sistem olan Insurtech, tüm dünyada 1000'in üzerinde girişim tarafından tercih ediliyor.
Sigorta alanında faaliyet gösteren tüm firmaların daha fazla kullanıcıya ulaşmalarını, poliçe sahiplerinin de daha düşük masraflı çözümlere sahip olmasını kolaylaştıran Insurtech teknolojinin insan davranışlarını değiştiren etkisinden de en iyi şekilde yararlanıyor. Şöyle ki Insurtech hızlı şekilde değişen kullanıcı eğilimleri ve akıllı cihazlara erişilebilirliğin önemli seviyede artması nedeniyle sigorta sektöründeki paydaşların oldukça ilgisini çekiyor. Şirketler, özellikle kasko poliçeleri hazırlarken ürünlerin fiyatlandırılmasında daha hassas ve doğru sonuç veren risk ölçümleri yapmak istiyor. Bu da hesaplamaya yeni parametre ve kriterler eklenmesine neden oluyor. Söz konusu hesaplamayı en iyi şekilde sağlayan Insurtech tüm hesaplama süreçlerini çok daha verimli hâle getiriyor. Örnek vermek gerekirse kasko poliçelerinde şimdiye kadar kullanılan kazasızlık, araç yaşı, sürücü yaşı gibi parametrelere ek olarak artık sürücülerin kullanım alışkanlıkları da hesaplama sistem içerisine dahil ediliyor. Hız, sürüş tekniği ani fren gibi etkenler Insurtech ile kullanılmaya başlanan IoT (Internet of Things/Nesnelerin İnterneti) sayesinde rahatlıkla takip edilebiliyor.
Temelde Insurtech'in ortaya koyduğu amaç, kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak ve riskleri en aza indirecek şekilde eksiksiz olarak sigorta hizmetleri sunmak olarak ön plana çıkıyor. Yenilikçi ve inovasyon odaklı çözümler sunmak isteyen sigorta şirketleri, işlerini Insurtech aracılığıyla doğru modelledikleri takdirde hem sektörün gelişimine katkıda bulunabilir hem de kendi değerlerini oldukça önemli seviyede artırabilir. Bu noktada kullanıcılara sunulacak hizmetin en iyi hâle gelmesinin bu teknolojinin ortaya koyduğu doğal faydalardan biri olduğunu hatırlatmak gerekiyor.

Farklı Alanlardaki Yenilikçi Örnekler

Daha cazip poliçelerin çok daha uygun fiyatlarla kullanıcılara sunulması tüm dünyada gittikçe yaygınlaşan paylaşım ekonomisinin büyümesini sağlıyor. Bu bağlamda üretilen dijital çözümlerse sigorta sektörü için daha yenilikçi ve güvenilir sonuçlar ortaya çıkmasını kolaylaştırıyor. Söz konusu çözümleri en iyi şekilde sunan Insurtech firmaları arasında yer alan Safashare, Trov ve AIG gibi şirketler, sigortacılığın geleceği hakkında daha net fikirler veriyor.
Dünyanın önde gelen sigorta şirketlerinden biri olan AXA'nın sağladığı destekle İngiltere'de faaliyete geçen Trov cep telefonu, bilgisayar ve kamera gibi kişisel eşyalara sigorta güvencesi vadediyor. Akıllı telefonlar üzerinden hizmet sağlayan Trov, sigortalattığınız cihazlarınızdaki riski her saniye takip ediyor. Bilgisayarınızı açtığınız anda sigorta devreye giriyor, kapattığınız anda da cihazın tekrar açılana kadar kapalı kaldığı süre hesaplanıyor. Söz konusu sigortanın fiyatlamasında da bu kullanım süresi göz önünde bulunduruluyor.

Insurtech Çözümlerinin Büyüklüğü

Ulusal Sigorta Birlikleri'nin aktardığı veriye göre 2017 yılında sigorta pazarının büyüklüğü 1.3 milyar USD'ydi. Yine aynı kurumun aktardığı bir başka veriye göreyse Insurtech girişimleri 2018'in ilk çeyreğinde 724 milyon USD yatırım alıp 2017'nin dördüncü çeyreğini %16, ilk çeyreğini de %155 büyümeyle kapattı. Değerler tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de umut verici seviyeleri işaret ediyor, sigortacılık alanında teknoloji merkezli yapılan yatırımların sayısı giderek artıyor.
Endüstri 4.0 ile gelen bu kolaylıklar başta Insurtech olmak üzere birçok farklı dijital girişimin artmasıyla kullanıcılara daha kolay ulaşmaya başlıyor. Sadece poliçe maliyetleri değil poliçe kapsamları da kullanıcılar için en uygun hâle geliyor. Insurtech teknolojilerinin ortaya koyduğu en önemli yaklaşım, inovasyon odaklı yapısı sayesinde kullanıcı dostu bir teknoloji ortamı sunması olarak dikkat çekiyor. Zira Insurtech'in ortaya koyduğu çözümleri tercih eden kullanıcılar en iyi çözümlere kısa sürede ulaşabiliyor. Ayrıca Insurtech'i en doğru şekilde modellemeyi başaran girişimlerin belirli bir geçmişe sahip büyük sigorta şirketlerine ciddi bir rakip olma yolunda ilerleyebilecekleri konunun uzmanları tarafından belirtiliyor.

Insurtech ve Blockchain İlişkisi

Insurtech kullanımının artması sonucu olumlu şekilde etkilenecek uygulamalardan biri de Blockhain. Kullanıcıları ve aracıları ortak bir platformda buluşturmayı amaçlayan Blockchain, dijital hesap defteriyle güvenli şekilde ve herhangi bir kuruma bağlı kalmadan kullanıcıların kendi işlemlerini gerçekleştirmelerine imkân tanıyan bir veritabanı. Bu sistem işlemlerin daha güvenilir ve şeffaf bir ortamda yapılmasını sağlayarak üretkenliği de artırıyor.
Şirketlerin evrak ve diğer şirketlerle yaptıkları işlemlerin maliyetini de azaltan Blockchain teknolojisi, gelen talepler doğrultusunda otomatik filtreleme özelliğinin yardımıyla akıllı sözleşmeler oluşturulmasını sağlıyor. Insurtech'in kullanımın artması Blockchain'e olan ilgiyi yukarı çekebileceği gibi Blockchain teknolojisi de dijital sigorta çözümlerinde etkisini daha çok hissettirebilir. İki sistemin birbirleriyle olan etkileşiminin en önemli sonucu sigorta sektöründeki tüm paydaşların verimliliğinin artması olarak ifade edilebilir.

AXA En İyi Sağlık Sigortalarıyla Her Zaman Yanınızda

Sağlık sigortası insanların yaşam standartlarını muhafaza etmek için en çok tercih ettiği sigorta çeşitleri arasında yer alıyor. AXA Sigorta da farklı sağlık sigortası çözümleriyle kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik en iyi çözümleri sunuyor. Sigortalıların poliçe süresi içerisinde gerçekleşen sağlık harcamalarını özel ve genel şartları göz önünde bulundurarak karşılayan sağlık sigortası altı farklı çeşide sahip.
Sağlığım Tamam Sigortası, Tutumlu Özel Sağlık Sigortası, Özel Sağlık Sigortası, KOBİ'lere Özel Sağlığım Tamam Sigortası, Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası ve Sağlığım Misafir Sigortası AXA tarafından kullanıcılara sunulan ve en iyi imkânları ortaya koyan seçenekler olarak dikkat çekiyor.
AXA güvencesiyle edineceğiniz sağlık sigortaları bunlara ek olarak tedavi hizmetleri, acil durum ve check-up gibi ek sağlık hizmetlerini de karşılıyor.

Size Nasıl Yardımcı Olabilirim
Destek İkonu