Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
AXA Blog

Evdeyken İç Huzuru Yakalamak

04.06.2020 / Son Güncelleme: 05.04.2022

Dışarıda vakit geçirmek; dostlarla buluşmak, iyi bir filme gitmek ya da sahilde yürümek, iç huzuru yakalamanın en etkili yöntemleri arasında ilk sıralarda bulunuyor. Peki evde vakit geçirirken huzurunuzu nasıl dengeleyebileceğinizi biliyor musunuz? Evde fazla vakit geçirmenin psikolojiniz üzerindeki olumsuz etkilerini gidermek için aşağıdaki yöntemlerden yararlanabilir; huzurlu, dengeli ve mutlu bir ruh haline kavuşarak kendinizi her zamankinden daha zinde ve rahat hissedebilirsiniz.

Ev İşlerinin Gücünü Keşfedin

Temizlik ve ev düzenleme, pek çok kişi tarafından can sıkıcı bulunsa da esasen insan psikolojisine en iyi gelen etkinlikler arasında yer alıyor. Pek çok uzman, yaşam alanının bilinçaltıyla doğrudan ilişkili olduğunu ve bu sebeple evi temizlemenin insan psikolojisi üzerinde yapıcı etkide bulunduğunu öne sürüyor. Evde fazlasıyla vakit geçirdiğiniz bugünlerde yaşam alanınızı dip bucak temizleyebilir, bu sayede evinizin enerjisini yenileyebilir ve yaşam kalitenizi yükseltebilirsiniz. Üstelik bu durumu bir fırsat olarak değerlendirerek ev işleri esnasında eşyalarınızın yerini değiştirebilir, yaşam alanınızı daha ferah bir hale getirebilirsiniz. Yaşam alanınızın dekorasyonunu düzenlerken gereksiz eşyalarınızdan da kurtulabilir; giymediğiniz kıyafetleri, kullanmadığınız eski eşyaları, bir türlü kıyamadığınız ama hiçbir işinize yaramayan gereçleri evinizden çıkarabilirsiniz. Bu sayede kendinize yeni ve ferah bir düzen kurabilir ve iç huzurunuza katkıda bulunabilirsiniz.

Mutfakta Vakit Geçirerek Sıkıntılarınızdan Kurtulun

Cemal Süreya'nın "Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem / Ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı" dizeleri, hafızalardaki tazeliğini halen koruyor. Üstelik usta şairin dediği gibi hem kahvaltı hem de günün diğer öğünleri, insan psikolojisi üzerinde büyük bir etki gösteriyor. Yapılan araştırmalara göre sevilen yiyeceklerin tüketilmesi, insanı stresten uzaklaştırıyor ve daha mutlu bir ruh haline kavuşturuyor. Yemek pişirmek ise adeta bir rehabilitasyon etkisi uyandırarak kendinizi huzurlu ve tatmin olmuş hissetmenize yardımcı oluyor. Siz de evde fazlasıyla vakit geçirdiğiniz günlerde mutfağınıza daha çok vakit ayırabilir, yeni tarifler deneyerek aşçılığınızın sınırlarını zorlayabilirsiniz. Dünya mutfağından yeni yemekler ve yeni lezzetler keşfederek gastronomi kültürünüzü geliştirebilir, birbirinden lezzetli yemekler pişirmenin hazzıyla olumsuz duygularınızdan kurtulabilirsiniz. Üstelik pişirdiğiniz yemekleri sevdiklerinizle paylaşabilir ve bu sayede evde vakit geçirmeyi keyifli ve huzur verici bir deneyime dönüştürebilirsiniz.

Nefes Egzersizleri ile Huzur Bulun

Nefes egzersizleri, ev imkanlarıyla kolayca uygulayabileceğiniz ve size benzersiz bir deneyim yaşatacak rahatlama yöntemleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Farklı disiplinlere ait nefes alma yöntemlerini düzenli olarak uygulayarak stres ve kaygı gibi olumsuz duyguların tümünden kurtulabilir ve kendinizi son derece huzurlu hissedebilirsiniz. Nefes egzersizleri sayesinde olumsuz duyguların vücudunuzda oluşturduğu kasılma, gerilme, kulunç, kronik ağrı, tutulma gibi problemleri de çözüme kavuşturabilir ve uyku bozukluklarını giderebilirsiniz. Nefes egzersizlerini ev koşullarında uygulamak ise son derece kolay! Yalnızca yere sereceğiniz bir mat ile dilediğiniz nefes uygulamasını kolayca gerçekleştirebilir, eğer matınız yoksa herhangi bir yastık ya da battaniyeden de yararlanabilirsiniz. Size en uygun egzersiz seçeneğini internette yapacağınız küçük bir araştırmayla kolayca bulabilir ve evdeyken huzur bulmanın keyfini kolayca çıkarabilirsiniz.

Meditasyon ile Kaygılardan Arının

Uzak Doğu kültürü, iç huzuru bulmak için birbirinden faydalı seçenekler barındırıyor. En çok tercih edilen ve en faydalı yöntemlerin başında ise meditasyon geliyor. Farklı meditasyon yöntemleri arasından dilediğinizi seçerek iç dünyanıza dönebilir, ruhunuzu olumsuz duygu ve düşüncelerden arındırarak kendinizi yenileyebilirsiniz. Meditasyonun çarpıcı etkisi sayesinde hem pozitif bir ruh haline kavuşabilir hem de ufak tefek sağlık sorunlarını rahatça aşabilirsiniz. Ses meditasyonları ile zihninizi durağanlaştırabilir ve kendi iç sesinizi dinleyebilir, zazen meditasyonu ile ise nefesinizi düzenleyebilirsiniz. Bu sayede hem daha derin ve sağlıklı bir şekilde nefes alabilir hem de fark etmeden yüklendiğiniz kaygılardan kurtularak huzur bulabilirsiniz. Üstelik tüm meditasyon türlerini evinizde rahatça uygulayabilir ve evde vakit geçirmeyi avantaja dönüştürebilirsiniz.

Yogayla Hem Ruhunuzu Hem Vücudunuzu İyileştirin

Uzak Doğu geleneklerinden doğan ve dünya genelinde kabul gören en rahatlatıcı yöntemler arasında, yoga da bulunuyor. Herkesin kendi başına rahatlıkla uygulayabileceği yoga yöntemleri, bir yandan bilinçaltınızda biriken olumsuz duygulardan kolayca arınmanıza yardımcı olurken öte yandan fiziksel sağlığınıza da katkıda bulunuyor. Çeşitli esneme ve germe hareketleriyle desteklenen yoga programları, zihninizi temizleme sürecini fiziksel hareketlerle tamamlıyor ve bu sayede size benzersiz bir deneyim sunuyor. Evinizde, hatta kendi odanızda dahi rahatça uygulayabileceğiniz yoga yöntemleri, evde fazla vakit geçirmenin yol açabileceği çeşitli sorunları kısa sürede çözebilmenize ve kendinizi her zamankinden daha mutlu, kaygısız, zinde hissedebilmenize yardımcı oluyor. Yoga ile ayrıca vücut direncinizi artırabilir, bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Daha yapıcı bir psikolojiye kavuşabilir, daima ertelediğiniz hayallerinize ilk adımı atacak cesareti toplayabilirsiniz.

Kendinizi Sporla Yenileyin

Evde yapılabilecek en rahatlatıcı etkinlikler arasında spor da yer alıyor. Evde spor yaparak hem formunuzu koruyabilir hem de psikolojik olarak kendinizi rahatlatabilirsiniz. Eğer hafif spor seçeneklerini tercih ediyorsanız pilates programlarından yararlanabilir, birbirinden etkili yöntemler sayesinde her zamankinden daha sıkı ve diri bir vücuda kavuşabilirsiniz. Fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız, kardiyo ağırlıklı ev sporu programlarına yönelebilir ve evde geçirdiğiniz vakti fiziğinizi geliştirerek değerlendirebilirsiniz. Düzenli spor yapmanın sağladığı deşarj etkisi sayesinde pek çok olumsuz duygudan kısa sürede kurtulabilir, endorfin ve serotonin artışı ile kendinizi daha mutlu ve huzurlu hissedebilirsiniz. Üstelik düzenli sporun fiziğinize sağlayacağı olumlu katkılar ile kendinize olan güveninizi artırabilir, daha özgüvenli ve daha enerjik bir hale gelebilirsiniz.

Banyonuzu Spa Salonuna Dönüştürün

Meditasyon, yoga ve spor gibi aktivitelerin en iyi tamamlayıcılarının başında duş almak geliyor. Son derece rahatlatıcı ve dinlendirici bir aktivite olan duş, sizi ciddi oranda rahatlatarak çeşitli kaygılarınızı ortadan kaldırmanıza yardımcı oluyor. Peki bu keyfi daha da zenginleştirmeye, banyonuzda bulacağınız huzuru zirveye taşımaya ne dersiniz? Dilerseniz siz de birbirinden kaliteli ve güzel kokularla, aromalarla, sıcak havlularla ve buhar tedavileriyle banyonuzu zenginleştirebilir ve kendi evinizde kusursuz bir spa deneyimi yaşayabilirsiniz. Bitki özlerinden yararlanarak cildinizi güzelleştirebilir, şifalı taşlarla kendinize doğal terapiler uygulayabilirsiniz. Banyonuzda uygulayacağınız spa yöntemleri sayesinde stresten ve diğer tüm olumsuz duygulardan kolayca arınabilir, iç huzurunuzu zirveye çıkarabilirsiniz. Bu sayede hem evde vakit geçirmenin avantajını yaşayabilir hem de kendinizi her zamankinden daha bakımlı hissetmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Sigorta Seçenekleriyle Huzurunuzu Artırın

Evde daha huzurlu hissetmenin en önemli şartları arasında, kendinizi güvende hissetmeniz de bulunuyor. Eğer siz de evinizdeyken daha rahat ve mutlu olmak istiyorsanız, hemen Axa Sigorta'nın size sunduğu birbirinden cazip sigorta seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Axa Konut Sigortası seçenekleri sayesinde evde vakit geçirmek konusunda kafanızda oluşabilecek tüm kaygılardan kurtulabilir ve güvende olmanın rahatlığını hissedebilirsiniz. Dilerseniz Axa Fit uygulamasından da yararlanabilir ve evde gerçekleştireceğiniz tüm spor etkinliklerini kolayca kayıt altında tutabilirsiniz. Axa Fit'in size özel içeriği ve yönlendirmeleri sayesinde spor programlarınızı kolayca kişiselleştirebilir ve gelişiminizi günlük olarak son derece rahat bir şekilde takip edebilirsiniz. Kullanışlı arayüzü ile size benzersiz bir deneyim sunan uygulama sayesinde evde geçirdiğiniz vakti kusursuz bir şekilde değerlendirebilir ve kendinizi daima geliştirmenin huzurunu yaşayabilirsiniz.

Size Nasıl Yardımcı Olabilirim
Destek İkonu