Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
AXA Blog

Arabanızla Uzun Yola Çıkmadan Önce Yapmanız Gerekenler

17.07.2020 / Son Güncelleme: 07.04.2022

Yeni yerler görmek, özgürlüğü ve macerayı doyasıya yaşamak, yılın bütün stresini ve yorgunluğunu kolayca geride bırakabilmenize yardımcı oluyor. Siz tatile hazırsınız; peki ya aracınız? Yolculuk boyunca çeşitli aksiliklerle karşılaşmamak ve tatilinizin tadını çıkarmak için dikkat etmeniz gerekenleri sizin için bir araya getirdik.

Dönemsel Araç Bakımı

Otomobil sahiplerinin uzun yola çıkmadan önce dikkat etmeleri gereken en önemli konuların başında, dönemsel araç bakımını gerçekleştirmek yer alıyor. Aracınızın tüm eksiklerini kapatabileceğiniz ve otomobilinizi en uzun yolculuklarda dahi kusursuz bir performans gösterecek seviyeye ulaştırabileceğiniz dönemsel bakımda, ilk olarak yağ değişimi yaptırmanız ve bu sayede aracınızı daha dayanıklı hale getirmeniz öneriliyor. Yolculuk öncesinde otomobilinizin yağ seviyesini kontrol edebilir ve ihtiyaç bulunuyorsa takviye yağ ekleyebilirsiniz. Lastik basınç kontrolü de dönemsel bakımın en önemli adımları arasında sayılıyor. Lastiklerinizin havasını ve basıncını kontrol etmeniz ve düşük basınç tespit etmeniz durumunda hava takviyesinde bulunmanız, yolculuk esnasında lastik patlamasıyla karşılaşma riskinizi minimuma indiriyor ve seyahatinizden alacağınız keyfi zirveye çıkarıyor. Dönemsel bakım kapsamında ayrıca otomobilinizin fren balatalarını, motor aksamını ve suyunu kontrol ettirebilirsiniz. Bu sayede zorlu yollarda karşılaşacağınız engebeleri rahatlıkla aşabilir, acil durumlarda aracınızı kolayca durdurabilir ve tüm enerjinizi tatilden keyif almaya ayırabilirsiniz.

Lastik Kontrolü

Kendi aracınızla uzun yolculuğa çıkarken seyahatinizin ne kadar rahat geçeceğini belirleyen faktörler arasında, otomobilinizin lastikleri de bulunuyor. Bu nedenle, tatil hazırlıkları esnasında otomobil lastiklerinize de özen göstermeniz büyük önem taşıyor. Eğer aracınızda halen kışa özel olarak üretilmiş lastikler takılıysa, seyahat öncesinde yaz lastiklerine geçmeniz öneriliyor. Mevsime uygun olmayan lastik takımları, hava sıcaklığı ve basınç gibi faktörler sebebiyle performans düşüklüğü yaşayabiliyor ve yolculuğunuzu zorlaştırabiliyor. Lastiğiniz mevsime uygun olsa bile seyahat öncesinde form durumunu kontrol etmeniz tavsiye ediliyor. Eğer lastiklerinizin üzerinde yıpranmış, yumuşamış ya da çatlamış alanlar tespit ederseniz, yolculuk süresince patlama sorunuyla karşılaşmanız ve beklenmedik aksiliklerle vakit kaybetmeniz son derece olası... Bu sebeple, form bozukluğuna uğramış lastikleri yenisiyle değiştirmeniz ve sürüş güvenliğinizi maksimum seviyeye çıkarmanız öneriliyor.

Araç Temizliği

Uzun yol öncesinde aracınıza geniş kapsamlı bir temizlik yaptırmanızda da fayda bulunuyor. Otomobilinizi kapsamlı bir iç ve dış temizlikten geçirerek seyahat boyunca kendinizi konforlu hissedebilirsiniz. Yoğunluktan dolayı aracınızda tuttuğunuz ancak artık ihtiyaç duymadığınız eski eşyalarınızı çıkararak otomobilinizi ferahlatabilir, tatil için götüreceğiniz eşyalara yer açabilirsiniz. Dilerseniz ozon temizliği yaptırarak otomobilinizdeki tüm kötü kokuları ortadan kaldırabilir ve aracınızı ilk günkü temizliğine geri döndürebilirsiniz. Araç temizliğiyle ilgilenirken, klimaları da ihmal etmemeniz büyük önem taşıyor. Kirlenen klimalar, performans kaybı yaşayabiliyor ve ya da aracınızın içinde kötü kokular oluşmasına neden olabiliyor. Bu sebeple yolculuk öncesinde klimalarınızı da temizletmeniz, seyahat kalitenize doğrudan etki ediyor. Temizlenmiş klimalarınız sayesinde yol boyunca aracınızın içindeki sıcaklığı dilediğiniz gibi ayarlayabilir, kötü kokular duymadan, keyifli bir şekilde seyahat edebilirsiniz.

Silecek Muayenesi

Tatile çıkmadan önce otomobilinizin sileceklerini kontrol etmeniz de büyük önem taşıyor. Seyahatiniz nereye olursa olsun, hava durumu ne derse desin, her uzun yolculukta yağışa yakalanma riski bulunuyor. Yoğun yağışa denk gelinmesi durumunda otomobillerin yeterli performansı gösterememesi ise yolda kalmak da dahil pek çok problem yaşanmasına neden olabiliyor. Beklenmedik hava muhalefetinin seyahatinize zarar vermemesi için, sileceklerinizi elden geçirebilir ve doğru şekilde çalışıp çalışmadıklarını test edebilirsiniz. Silecek suyunuzu yenileyerek olası yağış ve çamurlanma durumlarında görüşünüzün zarar görmesini engelleyebilir ve gerek görmeniz halinde silecek başlıklarınızı yenileyerek yağış esnasında daha yüksek performans göstermelerini sağlayabilirsiniz. Silecek butonunuzu uzun süredir kullanmadıysanız çalışıp çalışmadığını kontrol edebilir ve olası takılmalar ve arızalar tespit etmeniz durumunda araç tamircinizle görüşebilirsiniz.

Askılıkları Sabitleme

Kişisel otomobille tatile çıkmanın vazgeçilmezleri arasında, otomobilin arka kısmına ve üst tarafına yerleştirilen askılıklar da bulunuyor. Bisiklet, valiz, sörf tahtası gibi araç içine sığmayan eşyaları beraberinizde götürebilmenize olanak tanıyan askılıklar, hem kendi güvenliğiniz hem de trafikteki diğer araçların emniyeti açısından büyük dikkat gerektiriyor. Askılıkların kelepçelerinde yaşanabilecek en ufak gevşeme ve çözülme dahi beklenmedik kazalara; çeşitli yaralanmalara ya da maddi kayıplara neden olabiliyor. Bu sebeple, uzun yola çıkmadan önce bisiklet ve eşya askılıklarını doğru şekilde sabitlediğinizden emin olmanız gerekiyor. Yolculuğunuza başlamadan önce test sürüşleri gerçekleştirebilir ve askılıklarınızın sağlamlığını kontrol edebilirsiniz. Eğer test sürüşü esnasında askılıkta kayma ve gevşeme oluşuyorsa ürünü aracınıza sabitlemek için fazladan kelepçe ve halat kullanabilir, gerekirse askılıklara asacağınız eşyaları ayrı halat ve zincirlerle bağlayarak hareketsiz hale getirebilirsiniz. Böylece yol güvenliğinizi emniyet altına alabilir ve tüm konsantrasyonunuzu yolculuğa verebilirsiniz.

Seyahat Tedbirleri

Aracınızla tatile çıkmadan önce seyahat boyunca yaşayabileceğiniz aksiliklere karşı tedbir almanız da büyük önem taşıyor. Yolculuğunuz esnasında tam olarak nerede benzin istasyonuyla karşılaşacağınızı bilemeyebilirsiniz, bu nedenle de seyahat öncesinde aracınızın deposunu tamamen doldurtarak beklenmedik durumlarda yakıt bitmesi sorununa karşı önlem alabilirsiniz. Yedek lastik, ilk yardım çantası, yangın tüpü gibi zorunlu tedbirleri alıp almadığınızı kontrol edebilir ve eksiğiniz varsa seyahat öncesinde tamamlayabilirsiniz. Ehliyet ve ruhsatınızı yolculuğa çıkmadan önce kontrol edebilir, aracınızın muayenesinde ve vergi işlemlerinde gecikme varsa yolculuk öncesinde bu eksiklerinizi giderebilirsiniz. Ayrıca mola yeri bulamama ihtimalinize karşı seyahat öncesinde kendinize güzel bir piknik sepeti hazırlayabilir ve acıktığınız zaman restoran arama zahmetiyle uğraşmadan dilediğiniz yerde mola verebilirsiniz. Şarj aletinizi, cep telefonunuzu, cüzdanınızı ve nakit paranızı araç sürerken kolayca ulaşabileceğiniz noktalara yerleştirerek acil ihtiyaç durumunda vakit kaybetme riskinden kurtulabilirsiniz. Yolculuk boyunca oluşabilecek ihtiyaçlar için yanınıza yedek motor yağı, araç suyu, akü takviye kablosu, çekme halatı gibi gereçler de alabilir ve böylece seyahat sorunlarına karşı tamamen hazırlıklı hale gelebilirsiniz. Daha keyifli bir yolculuk yaşamak için seyahat öncesinde kendinize güzel bir dinleme listesi hazırlayabilir ve yol boyunca en sevdiğiniz şarkıları dinleyebilirsiniz.

Araç Sigortası

Uzun yolculuklar öncesinde mutlaka dikkat etmeniz gereken noktalar arasında, Kasko ve araç sigortanızı yaptırmak da bulunuyor. Yolculuk boyunca karşılaşabileceğiniz çarpışma, yangın, hırsızlık, doğal afet gibi durumlara karşı aracınıza Kasko sigortası yaptırabilir ve beklenmedik aksiliklere karşı önleminizi alabilirsiniz. Birbirinden avantajlı araç sigortası seçeneklerini ise AXA Sigorta'nın size özel paketleri arasında bulabilirsiniz. AXA Sigorta imzası taşıyan seçenekler sayesinde seyahatiniz boyunca karşılaşabileceğiniz her türlü maddi hasarlı soruna karşı hazırlıklı olabilir ve en beklenmedik anlarda dahi sırtınızı güvenilir bir dosta yaslamanın huzurunu yaşayabilirsiniz. Geniş kapsamlı sigorta paketleriniz sayesinde aracınızı anlaşmalı servislerde tamir ettirebilir, ihtiyaç durumunda yol yardımı talebinde bulunabilir, anahtar kaybı durumlarında yeni anahtarınıza rahatça ulaşabilir ve aracınız kullanılamaz hale geldiğinde ikame araç hizmetiyle seyahatinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. AXA Sigorta'nın en avantajlı araç sigortası seçeneklerine göz atın, uzun yolculuklarınızda güvenliğinizi ve konforunuzu garanti altına alın!

Size Nasıl Yardımcı Olabilirim
Destek İkonu