Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

İŞ GÜVENLİĞİ İLE İLGİLİ ÖNLEMLER EKONOMİK KOŞULLARA BAĞLI OLMAKSIZIN ALINMALI

29.09.2015

AXA SİGORTA Başkan ve İcra Kurulu üyesi Yavuz Ölken, piyasalardaki olumsuz ve tahmin edilemeyen dalgalanmaların çok süratli bir şekilde tüm sigorta branşlarında olduğu gibi yangın branşında da olumsuz etkiler yarattığına dikkat çekti.

Konut satışlarındaki durağanlık, banka kredili satışlara olan ilginin azalması ve bireylerin alım gücünde ortaya çıkan dengesizlikler sebebi ile yaşanan süreçte bireysel sigortalarda beklenen büyümeyi göremediklerini belirten Ölken, ticari segmentte açılan ve kapanan KOBİ sayıları incelendiğinde kapanan yönündeki artışı gözlemlediklerini söyledi. Ölken, etkilerin benzerlerini sınai segmentte de olduğunu, bu segmentte aynı zamanda yatırımların durdurulmasının ve yabancı sermayenin durağan seviyeye gerilemesinin büyüme yönünde önemli bir engel teşkil ettiğini dile getirdi.

Ölken, işverenlerin para piyasaları ve ekonomide yaşanan olumsuzluklar ile baş etmesinin kolay olmadığını, bunun yanında ciddi bir yangın ve doğal afetle karşılaşmaları halinde hem ciddi kar kaybı hem de pazar payı kaybı yaşayacaklarının mutlak olduğunu belirtirken “Kar kaybı ve iş durması sigortalarının satın alınmasını tavsiye ediyoruz” dedi. Ekonomik koşullara bağlı olmaksızın iş ve işçi güvenliği ile ilgili önlemlerin alınması, bunlardan ödün verilmemesi ile elde edilecek tasarrufun aslında çok geçici çözümler olduğunun ve mutlak suretle çalışan ve iş kalitesini olumsuz etkileyeceğinin altını çizdi.

Yangın, kar kaybı, işveren sorumluluk gibi temel risklere karşı yaptırılan sigortalardan vazgeçilmesinin işletmelerin ciddi bir olay sonucunda yeniden üretime ve ticarete dönüşlerini imkansız hale getireceğini dile getiren Ölken, sigortasız bir çalışma düzeninde yatırımcıların tüm riskleri üstleneceklerini ve yatırımlarını riske atabilecek sıkıntılar ile karşı karşıya kalacakları düşünüldüğünde riskleri ortak yönetmenin ve üstlenmenin daha sağlıklı olacağı sonucuna kolaylıkla ulaştıklarını belirtti.

Size Nasıl Yardımcı Olabilirim
Destek İkonu