Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

AXA Sigorta CEO’su Yavuz Ölken, CHRO Summit’te Konuştu

12.10.2023

AXA Sigorta CEO’su Yavuz Ölken, bu yılki CHRO Summit’te “Bugünün Gerçekleri ve Geleceğin Riskleri Karşısında Bireysel ve Toplumsal İyilik Hali” başlıklı konuşmasıyla yer aldı. İnsan kaynakları alanında Türkiye’nin önde gelen karar alıcılarını bir araya getiren zirvede Ölken; AXA Gelecek Riskleri Raporu ve AXA Zihin Sağlığı ve Esenliği Araştırması’na değinerek zihin sağlığı riskleri ile iş yerlerinin çalışanların esenlik halini desteklemedeki rolüne dikkat çekti.

Öncü ve köklü sigorta şirketi AXA Sigorta’nın CEO’su Yavuz Ölken, 9 Ekim tarihinde İstanbul Mandarin Oriental Bosphorus’ta düzenlenen ve Türkiye’nin insan kaynakları alanında önde gelen karar alıcılarını bir araya getiren CHRO Summit’te konuşmacı olarak yer aldı. Üst düzey şirket yöneticileri, İK liderleri ve basın mensuplarının katıldığı zirvede Ölken, “Bugünün Gerçekleri ve Geleceğin Riskleri Karşısında Bireysel ve Toplumsal İyilik Hali” başlıklı oturumda konuştu.  

Sigortacılık değerli olanı korumakla ilgilidir, zihin sağlığı ve esenliği de buna dâhil

AXA Sigorta CEO’su Yavuz Ölken, konuşmasında sigortacıların bireysel ve toplumsal iyilik haliyle neden ilgilenmeleri gerektiğine değindi. Ölken, AXA olarak ‘İnsanlığın gelişmesi adına insanlar için değerli olanı korumak’ marka amacı doğrultusunda bireyi ve toplumu anlamak için araştırmalar ve raporlar yayınladıklarını belirtti. Bu yayınlarla önemli risk faktörleri karşısında karar alıcıları ve kamuoyunu bilgilendirdiklerini söyleyen Ölken, sözlerine şöyle devam etti: 

“AXA olarak küresel ölçekte yaptığımız Zihin Sağlığı ve Esenliği Araştırması’na göre, zihin sağlığı insan yaşamını etkileyen en önemli risk faktörlerinden biri. Üstelik zihin sağlığı insan yaşamını yalnızca bireysel değil, toplumsal düzeyde de etkiliyor. Bireysel ve toplumsal iyilik halini birbirinden ayrı düşünmek mümkün değil. AXA Sigorta olarak biz, iyilik halini etkileyen risk faktörlerine ilişkin küresel ölçekteki araştırmalarımızla ve son yayınladığımız Gelecek Riskleri Raporu’yla konuya ilişkin farkındalık yaratıyoruz. Bu riskleri yönetebilmek için ise iş dünyası da dahil olmak üzere toplumun tüm birimleri arasında iş birliği yaratılması ve merkezinde insanın olduğu bir yapının inşa edilmesi şart.” 

Çalışan esenliğini sağlamada yöneticiler çok önemli rol oynuyor

Yavuz Ölken, konuşmasında çalışma hayatı ve zihin sağlığı arasındaki ilişkiye dikkat çekti. 

“İyilik halinin yalnız bireysel çabalarla tesis edilemeyeceğini kabul etmeliyiz. Kurumların, toplulukların ve liderlerin harekete geçmesi gerekiyor. İş yerlerinin çalışanlarına psikolojik destek sunabilmesi oldukça önemli. Bizim araştırmamıza göre, çalışan becerilerinin yapılan işe uygunluğu, çalışanların iş yüküne dair karar alma yetkileri ve kariyer gelişimini destekleyen yöneticiler esenliğe katkıda bulunarak üretkenliği artırıyor ve işten çıkma olasılığını düşürüyor. Çalışanların ayrıca esnek çalışma yöntemleri arasında zaman yönetimini kolaylaştırması sebebiyle hibrit çalışmayı tercih ettiğini de gözlemliyoruz.”

AXA Sigorta CEO’su, son olarak şirketinin İK uygulamalarında  çalışan esenliğini gözettiğini belirtti. Ölken; yetenek yönetimi temelli İK uygulaması Sana Özel Seninle Güzel, gerektiğinde uzaktan çalışmaya imkan tanıyan Yenilikçi, Esnek, Sade çalışma modeli YES ve Kendine İyi Bak adlı bütünsel sağlık programıyla AXAlıların esenliğini desteklemeye yönelik birçok uygulamaları olduğunu aktardı.  Aynı zamanda olumlu düşünmenin motivasyon üzerindeki olumlu etkisi ve pozitif bakış açısının organizasyonlar üzerindeki önemine vurgu yaparak, gelişimin kişi motivasyonu üzerindeki olumlu etkisi gözetilerek profil bazlı kurgulanan akademi yapısı ile çalışanlarını desteklediklerini sözlerine ekledi.   

Size Nasıl Yardımcı Olabilirim
Destek İkonu