Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

AXA ARAŞTIRMA FONU VE NATIONAL GEOGRAPHIC’TEN DAHA SAĞLIKLI BİR GELECEK İÇİN İŞBİRLİĞİ

07.12.2015

50 yıldan az bir zaman içinde dünya nüfusunun 10 milyara ulaşması bekleniyor. Davranışlarımızın, iklim ve çevresel değişikliklerin ilerideki yiyeceklerimizi de etkileyeceği düşünüldüğünde, karşı karşıya kalacağımız sorunların en büyüklerinden biri dünyayı yok etmeden nasıl besleneceğimiz olarak görülüyor.

Sağlık sigortalarının en önemli aktörlerinden biri olan AXA Grubu, bilimsel araştırmalara destek vermek amacıyla kurduğu uluslararası AXA Araştırma Fonu’nun (AXA Research Fund), National Geographic ile yaptığı anlaşma çerçevesinde yiyeceklerin geleceğini korumak başlığı altında üç araştırmacının çalışmalarına destek veriyor. Araştırmalardan ilkinde diyabet ve obezite gibi hastalıkları azaltmak için riskli yeme alışkanlıklarının nasıl yönetilebileceği ve gelecek nesillerin nasıl daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürüp daha uzun ömürlü olabileceğine odaklanılıyor. Diğer bir araştırmada toprak kirliliğinin yani cıva ve kurşun gibi metallerin toprağa, nehirlere ve göllere, sonrasında beslenme zincirine, insanlara ve topluma ulaştığında insanlar üzerindeki etkisinin nasıl engellenebileceği ve gelecek nesillerin nasıl daha çok korunabileceği ele alınıyor. Bir diğer bilimsel araştırmada ise dünyadaki büyüyen nüfus ve iklim değişikliği karşısında pirincin dünyayı besleme konusunda önemli bir role sahip olduğuna ve karşı karşıya kalınabilecek açlık sorununu çözmede etkili olacağına değiniliyor.

Yiyeceklerin geleceğini korumak bugünden başlar düşüncesinden hareketle AXA Araştırma Fonu bu konularda çalışan bilim adamlarını destekliyor. National Geographic işbirliğiyle hazırlanan, bilim adamlarının çalışmalarını paylaştığı videolar AXA Araştırma Fonu’nun (AXA Research Fund) Youtube kanalından da Türkçe altyazılı olarak izlenebiliyor.

Size Nasıl Yardımcı Olabilirim
Destek İkonu