Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

2017’DE DOĞRU FİYAT VEREN KAZANACAK

28.12.2016
Sigorta sektörünün öncü şirketi AXA Sigorta, sürdürülebilir fiyat politikasını uygulamaya devam ediyor. Risk kabulünde ve değerlendirilemesinde riske göre fiyatlandırmaya özen gösteren AXA Sigorta’nın portföyünü yeniden yapılandırdığını söyleyen Axa Sigorta Teknik ve Bilgi Teknolojilerinden Sorumlu Başkan ve İcra Kurulu Üyesi Yavuz Ölken, doğru fiyatlandırma yapmayan şirketlerin 2017’de zor duruma düşeceğini ifade etti.

Trafik sigortasında sektörün son 11 aylık dönemde fiyat artışı yapmadığını, tam aksine, son iki ayda primlerde %8 ile %10 arasında bir düşüş yaşandığını belirten Ölken, “Ortalama primler düşerken sektörün hasar maliyeti düşmedi. Yedek parça ve otomobil endüstrisinin yaşadığı kriz sonucu bir takım ilave maliyetlere bakıldığında ortalama hasar maliyeti %20 civarında arttı. Hasar maliyetleri dikkate alındığında primlerdeki düşüş aslında daha da fazla.” diye konuştu. Dolardaki yükselişin sektöre etkilerini de yorumlayan Ölken, “Kur artışı, Ocak-Şubat’tan itibaren sağlıktan oto sigortalarına, konuttan, nakliyata kadar tüm branşlarda 2017 yılının hasar maliyetlerini 3-4 puan artıracak” dedi.

Sigorta sektöründeki kârlılıkla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Ölken, “Sektör belki kâr ediyor gibi gözüküyor ama sektördeki kârlı branşlardan kasko ve sağlıkta rekabetin de etkisiyle kâr marjları giderek eriyor. Bu iki branş dışında sektörün önemli branşlarından yangın ve doğal afetler branşında da dokuz ay içinde neredeyse kar sıfıra yaklaştı” diye konuştu. Ölken, bu gelişmelerin ışığında, 2016’dan farklı olarak 2017 yılının sektör için zor geçeceğini, sektörde büyüme hızının %10-15 seviyesine düşeceğini söyledi. 

2016 yılında istikrarlı olarak büyümeyi sürdüren AXA Sigorta, trafik sigortasındaki pazar payını %14-15 seviyelerinde tutarak ve trafik dışındaki sigortaların payını artırarak portföyünü dengeledi. Özellikle, trafik gibi uzunca yıllar yükümlülüğün devam ettiği sorumluluk sigortalarında, sektörün geçmiş yıllarda ortaya çıkan ve kontrol edilemeyen dış dinamiklerini göz önüne alarak sürdürülebilir bir büyüme trendi ve pazar payı oranına odaklanması gerektiğini söyleyen İcra Kurulu Üyesi Yavuz Ölken, “AXA Sigorta olarak tüm branşlarda pazar payı ve büyüme konusunda amaçladığımız ritmi yakaladığımızı, sürdürebilir üretim ve buna dayalı karlılık anlayışımız sonucunda oluşturduğumuz portföy yapımızın 2017 yılında da dengeli bir şekilde devam edeceğini söyleyebilirim” diye konuştu. Bu bağlamda fiyatlandırmayı doğru yapamayan şirketlerin gelecek yıl zor durumda kalacağını da sözlerine ekledi.
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim
Destek İkonu